Wall Street'in yeni zirvelere ulaşmasının ardından küresel hisseler, yatırımcıların faiz indirimlerine ilişkin tahminlerini güncellemeleri ve ABD enflasyon verilerinin beklenmesiyle yerlerini korudu. Japon yeninin 10 ayın en düşük seviyesine gerilemesi ve doların güçlenmesiyle, yatırımcılar, Japonya Merkez Bankası ve Federal Reserve tarafından yapılabilecek faiz oranı ayarlamalarına dair bahislerini yeniden değerlendirdi.

Petrol Fiyatları ve MSCI Tüm Ülke Hisseleri

Petrol fiyatları, İsrail'in Hamas'tan gelen ateşkes teklifini reddetmesi ve Orta Doğu'daki gelişmelerin piyasalar tarafından izlenmesiyle, haftalık yaklaşık %5'lik bir kazanç elde etmeye yönlendi. MSCI Tüm Ülke hisse senedi endeksi ise yıl boyunca %2,5 artış göstererek çok az değişiklik yaşadı.

Avrupa ve Japonya Piyasalarındaki Durum

Avrupa'daki STOXX endeksi yatay seyir izledi. Japonya'nın Nikkei endeksi ise, yatırımcıların Çin'den kaçışı ve doların güçlenmesiyle %0,3 yükseldi. Nissan hisseleri, Çin satışlarındaki düşüş öngörüsü nedeniyle %12 değer kaybetti.

Ekonomik Veriler ve Tahvil Getirileri

Almanya'da Ocak ayı enflasyonunun %3,1'e gerilemesi, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair beklentileri güçlendirdi. Euro bölgesi tahvil getirileri ise ECB faiz belirleyicilerinin erken gevşetme uyarılarından sonra yükseldi.

Wall Street ve Bitcoin Piyasasındaki Gelişmeler

Wall Street'in açılışı öncesinde S&P hisse senedi endeksi vadeli işlemleri biraz zayıflarken, ABD enflasyon revizyonları, fiyat baskısının gerilediğine dair varsayımların yeniden kalibre edilmesi gerektiğine dair işaretler için yakından izlendi. Bitcoin ise haftada %8,6 artışla 46.540 dolara yükseldi.

Japonya Hisselerinde 34 Yılın En Yüksek Seviyesi

Japon hisseleri, faiz oranı beklentilerindeki ayarlamalarla birlikte 34 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Çin anakara piyasaları kapalıyken, Hong Kong zayıf işlem gördü ve erken kapandı; Hang Seng endeksi %0,8 düştü. Nissan hisseleri, Çin satışlarındaki düşüşe ilişkin öngörülerinin düşürülmesinin ardından değer kaybetti.

Yaşanan gelişmeler, küresel hisse piyasalarının, ekonomik ve mali politikaların etkisine nasıl tepki verdiğini gösteriyor. Yatırımcılar, enflasyon, faiz oranları ve diğer makroekonomik verileri dikkatle takip ediyorlar. Bu veriler, hisse senetleri ve diğer finansal piyasalar üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya devam ediyor.

Editör: Halit Alptekin