ABD borsa vadeli işlemleri, S&P 500 endeksinin tarihinde ilk kez 5.000 puanı aşmasının ardından Cuma günü artış gösterdi. Yatırımcılar, Federal Reserve'in (Fed) faiz politikasına ilişkin yeni verilerin ipuçlarını bekledi. S&P 500 ve Dow Jones endeksleri Perşembe günü tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşırken, Nasdaq endeksi de zirveye yakın bir performans sergiledi.

ABD Enflasyon Verilerine Odaklanan Piyasalar

Yatırımcılar, 2023 yılı için revize edilmiş enflasyon rakamlarına odaklandı. Güncellenmiş Tüketici Fiyatları Endeksi (CPI) verileri, yeni mevsimsel ayarlama faktörleri kullanılarak hesaplanacak ve Ocak ayına ait yeni enflasyon verileri önümüzdeki hafta yayınlanacak. Deutsche Bank stratejisti Jim Reid, bu verilerin Fed'in faiz indirimlerinin zamanlaması açısından önemli olacağını belirtti.

ABD Borsa Vadeli İşlemlerindeki Durum

Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq 100 e-minis vadeli işlemleri, ABD bölgesel bankalarının ticari gayrimenkul riskine ilişkin endişelerin ve faiz oranı yolundaki tedirginliklerin etkisiyle artış gösterdi. ABD kazanç sezonunun yarısından fazlası geride kalırken, S&P 500 şirketlerinin çoğunluğu dördüncü çeyrekte kar tahminlerinin üzerinde gerçekleşti.

Şirket Performansları ve Piyasa Tepkileri

PepsiCo ve Pinterest gibi bazı şirketler, beklentilerin altında kalan gelir raporları sonrasında hisse değerlerinde düşüş yaşadı. Diğer yandan, Cloudflare gibi şirketler, beklentileri aşan performanslarıyla hisse değerlerinde artış kaydetti. Expedia ise 2024 yılı gelir beklentilerinin düşük olacağı uyarısı ve CEO'nun istifa haberleriyle hisse değerinde düşüş yaşadı.