Sterlin, Cuma günü dolar karşısında sabit kalmasına rağmen, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz oranlarını şimdilik sabit tutma kararlılığının etkisiyle, euro karşısında art arda yedinci haftayı da kazançla kapattı. Geçen hafta faiz oranlarını artırma yönünde oy kullanan BoE politika yapıcısı Jonathan Haskel, İngiltere'nin enflasyon baskılarının azalıyor olabileceğine dair işaretlerin kendisini cesaretlendirdiğini belirtti, ancak duruşunu değiştirmeden önce sakinleşmeye dair daha fazla kanıta ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Önemli Veriler ve Sterlinin Geleceği

Sterlin, dolar karşısında %0,1 düşüşle 1,261 dolar seviyesinde işlem gördü ve euro karşısında 85,38 peni ile hafif bir kazanç elde etti. Sterlinin bu haftaki mütevazi kazancı, euro karşısında yükselişini yedi haftaya çıkararak 2021 ortasından bu yana en uzun yükseliş serisini gerçekleştirdi. Broker XTB'nin araştırma direktörü Kathleen Brooks, "Sterlin piyasasının şu anda kesinlikle kendine has bir durumu var ve gelecek hafta kesinlikle kritik olacak" dedi ve ekledi: "İngiltere Merkez Bankası geçen hafta zaman çığlıkları atarak daha fazla kanıt görmek istiyor. Bu, enflasyon raporu ve işgücü piyasası raporunun da büyük miktarda volatilite yaratacak iki şey olduğu anlamına geliyor ve bu, sterlinde çok önemli sonuçlar doğuracak."

Sterlinin Global Performansı ve Faiz Oranı Görünümü

Sterlin, bu yıl şu ana kadar dolar karşısında yaklaşık %1 değer kaybetti, ancak G10 ana para birimleri arasında en iyi performans gösteren para birimi olarak kalmaya devam ediyor. Ticaret ağırlıklı bazda, sterlin Mayıs 2022'den bu yana en yüksek seviyesinde ve o dönemde %5,2 artışla 2019 ortasından bu yana en büyük üç aylık kazancına doğru ilerliyor. Vadeli işlem piyasaları, yatırımcıların geçen haftaki dört faiz indirimine kıyasla bu yıl BoE'nin üç faiz indirimine güvendiğini gösteriyor.