Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesiyle Türkiye arasında 21 Temmuz 2023'te İstanbul’da imzalanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması'nın Venezuela’daki onay sürecini tamamladı. Maduro, haftalık olarak düzenlenen ve televizyondan canlı yayınlanan "Maduro ile daha fazla" isimli programında, Türkiye'nin Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu'nu davet etti ve onay belgesini canlı yayında imzaladı.

Canlı Yayında İmzalandı

Maduro, onay belgesini imzalamadan önce yaptığı konuşmada, “Öncelikle kardeş Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerimizi, yatırımlarımızı ve ticaretimizi daha ileri bir seviyeye taşıyacak ekonomik nitelikli bir belgeyi imzalamak üzereyim. Buradan dostum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a selamlarımı iletiyorum.” ifadelerini kullandı. Alkışlar arasında belgeye imza atan Maduro, ardından Büyükelçi Karamanoğlu’na söz verdi. Maduro, “İmzalanmıştır ve onaylanmıştır. Yayımlansın ve uygulansın.” diyerek belgede belirtilen ekonomik entegrasyonun önemine vurgu yaptı.

Türkiye-Venezuela Ekonomik İlişkileri Güçleniyor

Büyükelçi Karamanoğlu, belgenin imzalanmasından dolayı “son derece” mutlu olduklarını belirterek, “Bildiğiniz gibi, her alanda Venezuela'nın yanındayız. Kardeş ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi açısından bu anlaşma çok önemli olacak.” diye konuştu. Karamanoğlu, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerden bahsederek, “Başka etkinliklerimiz de var. Henüz bu sabah 30'dan fazla Türk ve Venezuelalı firmanın katılımıyla balıkçılık ve su ürünleri üzerine bir video konferans gerçekleştirdik.” dedi.

Gelecek Etkinlikler ve İşbirliği

Karamanoğlu, “Önümüzdeki hafta 21-22 Mayıs tarihleri arasında işbirliği ve kardeşliğimizle ilgili tüm konuların ele alınacağı IV. Ortak İşbirliği Komisyonu Toplantısı’nı düzenleyeceğiz ve 26-28 Eylül tarihleri arasında Karakas'ta 2. Türk Ürünleri Fuarını gerçekleştireceğiz. Gördüğünüz üzere biz Venezuela'nın geleceğine güveniyoruz, Venezuela'nın yanındayız.” ifadelerini kullandı. Bu etkinliklerin, Türkiye-Venezuela ekonomik ilişkilerini daha da güçlendirmesi bekleniyor.

Editör: Halit Alptekin