Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, fahiş fiyat uygulamalarının önlenmesine yönelik mesai sürüyor. Meclis Genel Kurulu'nda, Türk Ticaret Kanunu'nda değişiklik öngören 23 maddelik kanun teklifinin görüşmeleri devam ediyor. Piyasa dengesini bozan işletmelere ağır cezalar verilmesini öngören bu teklif, fahiş fiyat uygulayanlara 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar, stokçuluk yapanlara ise 1 milyon liradan 12 milyon liraya kadar ceza öngörüyor. Ayrıca, stokçuluk yaptığı için bir yılda 3 kez ceza alan işletmelere 6 güne kadar kepenk kapatma cezası verilecek.

Eğitimciye Şiddete Karşı Cezalar Artıyor

Okullarda şiddet olaylarını önlemeyi hedefleyen yeni bir kanun teklifi de bu hafta Meclis gündemine gelecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı taslak üzerinde AK Parti grubunda değerlendirme yapılacak. Düzenlemeye göre, eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direnme ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 oranında artacak. Bu suçlarda hapis cezası ertelenemeyecek ve doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak.

Dışişleri ve Savunma Bakanlığı'na İlişkin Düzenlemeler

Görüşmelerin bu hafta tamamlanması halinde, Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'nın kurulmasına ilişkin kanun teklifi de Genel Kurul'un gündemine gelecek. Ayrıca, Milli Savunma Bakanlığı'nın teşkilat yapılanmasında değişiklikler içeren ve yaklaşık 50 maddeden oluşan bir düzenleme de Meclis Başkanlığı'na sunulacak.

Ulaştırma Bakanlığı'ndan Liman Düzenlemeleri

Ulaştırma Bakanlığı'nın hazırladığı kanun teklifi ile de limanlara yönelik uygulamalarda değişiklik yapılması planlanıyor. Bu değişikliklerin, limanlardaki operasyonel verimliliği artırmayı ve uluslararası standartlara uyumu sağlamayı hedeflediği belirtiliyor.

Editör: Halit Alptekin