AXA Türkiye CEO'su Yavuz Ölken, Türkiye'deki sigorta sektöründe önemli bir fırsat gördüklerini ve 2023'te 200 milyon Euro'luk bir yatırımla bu fırsatı değerlendirdiklerini belirtti. Türkiye'deki bireysel ve kurumsal sigorta alanında yükselen primlerin yeni dönemde daha makul seviyelere ulaşacağını ifade etti.

Ana Başlıklar:

 1. AXA'nın Türkiye'deki Faaliyetleri ve Yatırımları

  • AXA Türkiye CEO'su Yavuz Ölken, 200 milyon Euro'luk yatırımlarının Türkiye'deki sigorta potansiyelini artırdığını söyledi. Groupama Sigorta'nın satın alınması ile ödenmiş sermayeleri 1.7 milyardan 5.7 milyara yükseldi.
 2. Sigorta Sektöründe Mevcut Durum ve Fırsatlar

  • Türkiye'deki 4 milyon KOBİ'den sadece 1 milyonu sigortalı. Büyük sanayi kuruluşlarının %95'i sigortalıyken, her üç araçtan birinde ve konutların sadece %50'sinde sigorta bulunuyor.
 3. Deprem ve BES Fonlarına Dair Gelişmeler

  • Depreme karşı sigorta oranları düşük kalmış. BES fonları ise 800 milyar liralık büyüklüğe ulaşmış durumda. Tasarruf bilincinin artması ile fonların büyümesi bekleniyor.
 4. Prim Artışlarında Yeni Dönem

  • Ölken, sigorta primlerinde büyük artışların sona erdiğini ve maliyetlerin normalize olmasıyla daha stabil bir döneme girildiğini aktardı.
Editör: Merve Öney