Türkiye ve Rusya, bu yıl doğalgazda stratejik bir hamle yaparak Trakya'da bölgenin en güçlü doğalgaz merkezini kurmaya hazırlanıyor. Rusya Federasyonu Devlet Duması heyeti, enerji sektöründeki işbirliği alanlarını görüşmek üzere Türkiye'ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Devlet Duması Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny ve TBMM ile İlişkiler Parlamenter Grubu Koordinatörü Otari Arshba, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov ile birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Pavel Zavalny: "Türkiye Çok Avantajlı Olacak"

Botaş ve Gazprom'un Trakya'da kurulması planlanan gaz merkezi için temaslarını sürdürdüğünü belirten Zavalny, bu yıl içinde işbirliğinin karara bağlanacağını söyledi. Zavalny, "Geçen sene Türk Akım boru hattından 13 milyar metreküp gaz geçti. Türkiye'de kurulacak gaz merkezi, Avrupa'ya gaz taşımak için önemli bir yatırım olacak. Bu merkez sayesinde Avrupa'daki müşteriler gazı Türkiye'den alacak ve bu gazın kaynağı belli olmayacak," dedi. Gaz merkezinin Türkiye'ye büyük avantaj sağlayacağını vurgulayan Zavalny, Türkiye'nin en uygun maliyetle gaz alıp satabileceğini belirtti.

Sinop Nükleer Santrali İçin Ortaklık Teklifi

Zavalny, Sinop'ta inşa edilecek ikinci nükleer santral için talip olduklarını ve burada yarı yarıya ortaklık modelini hedeflediklerini ifade etti. Akkuyu'daki kısmi gecikmelerin yaptırımlar nedeniyle olduğunu belirten Zavalny, ödemesi yapılmış ekipmanların tedarik edilemediğini ve bazı ürünlerin Çin şirketlerine sipariş verildiğini söyledi.

İkili Görüşmelerin Artacağı Açıklandı

TBMM ile İlişkiler Parlamenter Grubu Koordinatörü Otari Arshba, Türkiye-Rusya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ile görüştüklerini ve ilişkilerin üst seviyeye taşınması amacıyla ikili görüşmelerin daha sık ve düzenli yürütüleceğini belirtti.

Editör: Halit Alptekin