Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) göre, Rus devlet şirketi Rosneft PJSC'nin büyük bir yeni Arktik projesinde üretime başlamasıyla, Rusya'nın petrol üretimi uluslararası yaptırımlara rağmen beş yıl içinde sabit kalacak.

Üretim Tahminleri

IEA'ya göre, Rusya'nın günlük petrol üretiminin 2025'te ortalama 10,77 milyon varilden 2030'da 10,83 milyon varile çıkması bekleniyor. Bu rakam, Moskova'nın Ukrayna'yı işgaline tepki olarak sektörel uluslararası yaptırımların 2022 yılında pompalanan günlük 11,09 milyon varilin altında kaldığını gösteriyor. Ülke, o zamandan beri bu yana petrolünü Asya'da yaygın olarak devasa bir gölge tanker filosunu kullanarak kısıtlamalara uyumu sağladı.

Gelecek Gelişmeler ve Zorluklar

IEA, piyasadaki orta vadeli petrol piyasası raporlarında şu değerlendirmede bulundu: "Rusya, önemli gelişmelerin daha fazla sermaye ve yüksek takviye teknolojisi gerektirmesi ve yaptırımlar nedeniyle bunların temininin zorlaştığını kabul ediyor. Ancak en büyük Rus üretici Rosneft'in dev Vostok Oil projesinden daha fazla faydalanması ve bunun da yaşlanan petrol sahalarındaki düşüşleri hatalarıye yardımcı olmasıyla arzın 2030 yılı kadar genel olarak sabit tutulmasını bekliyoruz."

Editör: Merve Öney