Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (Zorlu Enerji), İsrail’de sahip olduğu üç şirketin hisselerini satma kararı aldı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamaya göre, Zorlu Enerji, Ezotech Electric Ltd. (Ezotech), Solad Energy Ltd. (Solad) ve Adnit Real Estate Ltd. (Adnit) şirketlerindeki yüzde 42,15 oranındaki hisselerini satmak üzere hisse alım sözleşmeleri imzaladı. Bu anlaşmalar, gerekli yasal izinlerin alınması ve sözleşme koşullarının yerine getirilmesi şartıyla geçerli olacak.

Zorlu Enerji'nin Stratejik Kararı

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, bu satış kararının şirketin karbonsuzlaşma hedefleri doğrultusunda atılan stratejik bir adım olduğunu belirtti. Ak, “Küresel bir şirket olarak dünyanın farklı bölgelerinde yatırımlarımızı sürdürüyoruz. İsrail’de de doğal gaz santrallerimiz bulunuyor. Değişen dünya ihtiyaçlarına paralel olarak yenilenebilir enerjiye yatırım yapma stratejimiz doğrultusunda doğal gaz operasyonlarımızı yatırımcılarımızı etkilemeyecek şekilde portföyümüzden çıkarmaya odaklandık,” dedi.

Hisse Satışının Detayları

Türkiye’deki gaz tedarik ve dağıtım operasyonlarının satışını tamamladıktan sonra İsrail’deki Ezotech, Solad ve Adnit şirketlerindeki hisselerin satışı için anlaşma imzalayan Zorlu Enerji, bu adımla Ezotech’in yüzde 100 sahibi olduğu Ashdod Energy Ltd. ve Ramat Negev Energy Ltd. şirketlerinin bünyesindeki Ashdod ve Ramat Negev Doğal Gaz Santrallerini de devredecek. Bu satış, Ezotech’in ortağı olan Edeltech Ltd.’ye yapılacak.

Çevresel ve Stratejik Hedefler

Sinan Ak, bu adımın çevresel etkileri azaltma ve ekosistemle uyumlu bir yaşam tarzını destekleyen yatırımlara kaynak ayırma taahhüdünü güçlendirdiğini ifade etti. Zorlu Enerji, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve elektrifikasyon alanlarına odaklanarak sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalarını sürdürüyor.

Editör: Halit Alptekin