Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesi'nde konuşan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye ile Arap dünyası arasındaki derin ve köklü ilişkilerin bankacılık ve finans sektörleri vasıtasıyla yeni bir güç kazandığını belirtti.

Zirve, Türk ve Arap finansal kuruluşları arasındaki işbirliğini artırmayı ve güncel gelişmelerle ilgili farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

Küresel Ekonomik Dönüşümler ve Jeopolitik Gerilimler

Kavcıoğlu, küresel ekonomik dönüşümler ve jeopolitik gerilimlerin baskısı altında finans sektörü düzenleyicileri ve paydaşlarının bankaları sürdürülebilir ve yenilikçi bir geleceğe yönlendirmesinin önemini vurguladı.

Küresel ekonominin değişen jeopolitik koşullardan etkilendiğini belirten Kavcıoğlu, istikrarlı bir ekonomik ortamın geliştirilmesinin şart olduğunu ifade etti.

Türk Bankacılık Sektörünün Gücü ve Arap Ülkelerinin Yatırımları

Kavcıoğlu, Türk bankacılık sektörünün aktif kalitesi, sermaye yapısı, likidite yeterliliği ve karlılık bakımından kendini ispat ettiğini ve uluslararası standartlara tam uyumlu bir şekilde ekonominin güven çıpası olmaya devam ettiğini belirtti.

Ayrıca, Arap ülkelerinin Türkiye'de yönettikleri aktif toplamının 3,8 trilyon lira olduğunu ve bu tutarın sektördeki toplam aktifin %14,7'sini oluşturduğunu açıkladı.

Türk ve Arap Bankaları Arasındaki İşbirliği ve Faaliyetler

Kavcıoğlu, Türk bankalarının Arap coğrafyasında da faaliyetlerini sürdürdüğünü ve Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların Bahreyn, Irak, Katar, Somali, Sudan, Suudi Arabistan ve Mısır'da şubeleri ve temsilcilikleri bulunduğunu belirtti.

Türkiye ile Arap dünyası arasındaki derin ilişkilerin, bankacılık ve finans sektörleri vasıtasıyla güç kazandığını ve bu birlikteliğin her geçen gün pekiştiğini ifade etti.

Yeni Ürün ve Hizmetler, Ekolojik Farkındalık ve Operasyonel Süreklilik

Kavcıoğlu, gelişen ikili ilişkilerin yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesine, ekolojik problemlerin çözümüne yönelik farkındalığın artırılmasına ve jeopolitik gerilimlerin arttığı bir dönemde operasyonel sürekliliğin sağlanmasına yönelik paha biçilmez katkılar sağlayacağını dile getirdi.

Editör: Merve Öney