Bank of America (BofA) Securities, Türk Lirası için uzun pozisyon önerisinde bulundu. Analistler, yüksek carry getirisi, cari dengede mevsimsel pozitif görünüm, sıkı parasal koşullar ve rezervlerdeki artışı işaret ediyor.

Analistlerden Olumlu Beklentiler

BofA analistleri Mikhail Liluashvili ve David Hauner tarafından hazırlanan raporda, Türk Lirası'nın carry trade getirisinin önümüzdeki aylarda destekleneceği vurgulanıyor.

Raporda, "Pozitif cari denge mevsimselliği ve sıkı parasal koşullar Türk lirası carry trade getirisini gelecek birkaç ayda destekleyecektir. Türk lirasında forward işlemleri üzerinden uzun pozisyondayız." ifadeleri yer aldı.

Turizm Gelirlerinin Etkisi

BofA, turizm gelirlerinin desteklediği ödemeler dengesinin Türk Lirası pozisyonları için destekleyici olduğunu belirtti. Ayrıca, Dolar/TL tahminlerinin forwardların ima ettiği patikadan daha düşük olduğunu da ekledi.

Türk Lirası'nın Yüksek Carry-Oynaklık Oranı

Raporda, Türk Lirası'nın gelişmekte olan piyasalarda en yüksek carry-oynaklık oranına sahip olduğu ifade edildi. "Dolar/TL'nin sabit kalması halinde Türk lirası 3 aylık forwardlar üzerinden yüzde 9,4'e kadar beklenen getiri sunuyor." denildi.

Ancak, pozisyonların kalabalıklaşmasının negatif bir küresel şok durumunda pozisyon sıkışması riski yaratabileceği uyarısında da bulunuldu.

Editör: Merve Öney