Citi analistleri tarafından hazırlanan raporda, Türk piyasalarının yatırımcı ilgisi ile yeniden canlanmaya başladığı vurgulandı.

Citi, Türk lirası ve tahvillerin performansının, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) stratejik adımlarıyla yakından ilişkili olduğunu belirtti. TCMB’nin doğru politika yolunda ilerlediği ve para politikasının uzun vadede sıkı bir şekilde sürdürülebileceği ifade edildi.

Carry Trade İşlemleri ve Yabancı Yatırımcı İlgisi
Raporda, yabancı yatırımcıların carry trade işlemlerine devam ettiği ve Türk varlıklarına olan ilgisinin arttığına dikkat çekildi. Enflasyonun dengelenmeye başlamasıyla birlikte Dolar/TL’nin daha istikrarlı hale geleceği ve forward piyasalarda getirilerin düşeceği öngörüldü.

Türkiye’nin Kredi Notu ve Tahvil Spredleri
Citi, Türkiye’nin BB notlu öncüllerine yaklaştığını ve devlet tahvili spredlerinin, BB notlu ortalamaya sadece 50 baz puan uzaklıkta olduğunu belirtti. Türkiye’nin kredi notunun kurumsal ve siyasi riskler tarafından kısıtlandığına dikkat çeken rapor, yaklaşan not gözden geçirmelerinin yukarı yönlü baskı yaratabileceğini öngördü.

Türk Hisseleri ve Sektör Performansı
Citi analistleri, Türk hisselerini değerlendirerek güçlü sektör performansının hisse fiyatlarına yansıdığını belirtti. Bankalara karşı nötr bir tutum sergileyen Citi, beğendiği hisseler arasında BİM (BIMAS) ve Coca-Cola İçecek (CCOLA) şirketlerini öne çıkardı.

Editör: Halit Alptekin