Piyasalarda tüm dikkatler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) açıklayacağı yılın 5'inci faiz kararına odaklanmış durumda. Birçok ekonomist ve analiste göre, Para Politikası Kurulu (PPK) bu toplantıda faiz oranında değişikliğe gitmeyecek.

Faiz Kararı Bekleniyor

TCMB, bugün saat 14.00'da düzenleyeceği PPK toplantısında Mayıs ayına ilişkin politika faizi rakamlarını açıklayacak. Toplantı, TCMB Başkanı Fatih Karahan başkanlığında gerçekleştirilecek. Toplantının ardından karar metni ile birlikte faiz kararı duyurulacak.

Geçmiş Kararlar ve Beklentiler

Kurul, en son Mart ayında politika faizinde değişikliğe giderek oranı yüzde 50'ye yükseltmişti. Nisan ayı toplantısında ise faiz oranı sabit tutulmuştu. Ekonomistlerle yapılan anketlerde, bu toplantıda da faiz oranının değişmeyeceği öngörülüyor. Karar metninde yer alacak mesajlar da piyasaların odağında olacak.

Sıkı Para Politikası Devam Ediyor

Kurul, son karar metninde finansal koşullardaki sıkılığa dikkat çekmiş ve gecikmeli etkilere vurgu yapmıştı. Aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş sağlanana kadar sıkı duruşun süreceği ifade edilmişti. Bu karar metninde de enflasyon gelişmeleri ve para politikası çerçevesine ilişkin mesajlar yakından izlenecek.

Ekonomik Beklentiler ve Analizler

Birçok ekonomist, TCMB'nin mevcut sıkı para politikası duruşunu koruyacağını ve enflasyon düşene kadar faiz oranlarında değişikliğe gitmeyeceğini belirtiyor. Bu bağlamda, piyasa katılımcıları karar metnindeki mesajlara odaklanacak.

Editör: Halit Alptekin