Fed'in genişlemeye yönelik temkinli yaklaşımı ve jeopolitik olaylara verilecek tepkiler nedeniyle altın fiyatlarının bir süre dalgalı kalması bekleniyor. Yatırımcıların dikkatle izlediği Fed toplantısından, enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşana kadar faizlerin sabit tutulması kararı çıktı. Bu durum, ons altın fiyatlarında baskı yarattı. Ekonomim'den Evrim Küçük'ün haberine göre, ons altın, tüm zamanların zirvesi olan 2.450 doların yüzde 5.5 altına indi. Ancak Fed'in yılın ikinci yarısında faiz indirimine başlayacağı varsayımıyla fiyatların kademeli bir artışla yılın son çeyreğinde yeni bir zirve görebileceği tahmin ediliyor.

Fed’den 2 Faiz İndirimi Beklentisi

Ons altın, Fed kararı sonrasında 2.308 dolara kadar geriledi. Fed toplantısından çıkan sonuç, 2024'teki faiz indirimlerinin sayısının azaldığı ve hala biraz uzakta olduğu şeklinde yorumlandı. Bu da kısa vadede, Fed'den ilk faiz indiriminin ne zaman geleceğine dair daha fazla netlik elde edene kadar altının dalgalı bir şekilde işlem göreceği beklentisi yaratıyor. Uzmanlar, önemli bir destek olan 2.302 dolar seviyesinin aşağı kırılması halinde 2.285 dolara kadar geri çekilme olasılığı bulunduğunu belirtiyor.

Uzmanların Beklentisi

Sektör uzmanları, altının yükselişinin, fiyatı destekleyen temel faktörlerin yerinde durması nedeniyle 2024'ün ikinci yarısında da devam edeceğini öngörüyor. Fakat ons başına 3.000 dolara ulaşılmasının çok uzak göründüğünü ifade ediyorlar. Londra Külçe Piyasası Birliği CEO'su Ruth Crowell, "Şu anda altını harekete geçiren en önemli faktörlerden biri Çin. Ekonominin durumu, emlak zorlukları ve hisse senedi piyasaları göz önüne alındığında, altın güvenli bir seçim" diyor.

StoneX Asya Pasifik ve Ortadoğu Metaller Bölüm Başkanı Amar Singh, "Borsada işlem gören fonlar ve ABD'den gelen talep gibi perakende yatırım talebinin geldiğini henüz görmedik" diyerek, fiyatların bu yıl kolaylıkla 2.600 - 2.700 dolara ulaşabileceğini öngörüyor. Metals Focus Genel Müdürü Nikos Kavalis ise, "3.000 dolar, buradan itibaren yüzde 30 yükseliş anlamına gelir ki bu da zaten ciddi kazançlar elde ettiğimiz göz önüne alındığında oldukça fazla bir rakam" uyarısında bulunuyor.

Citi ve UBS'in Altın Tahminleri

Citi analistleri, güçlü fiziki talep, merkez bankası alımları ve makroekonomik faktörlerin fiyatları önümüzdeki 12 ay içinde 3.000 dolara çıkaracağı beklentisini koruyor. UBS analistleri de, altına ilişkin olumlu görüşlerini yineleyerek düşüşlerin satın alınması gerektiğini belirtiyor. UBS, devam eden jeopolitik riskler ve yaklaşmakta olan ABD seçimlerini altın alımı için neden olarak gösteriyor.

Editör: Halit Alptekin