Bank of America (BofA), yaklaşmakta olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı öncesinde ekonomistlerin tahminlerini açıkladı. BofA ekonomistleri, TCMB'den beklenen faiz artışının yanı sıra, seçim sonrası ekonomik beklentilere de değindi.

Faiz Artırımı Beklentisi ve Enflasyon Verilerinin Etkisi

Bank of America Securities ekonomistleri, TCMB'nin Nisan ayında 300-500 baz puan arasında bir faiz artışı yapma ihtimalini değerlendirdi. Faiz artışı gerçekleşirse, sermaye girişlerinin ikinci çeyrekte yeniden başlayabileceği belirtildi. Ancak, bu artışın Mart ayı enflasyon verilerine bağlı olduğu vurgulandı.

TCMB'nin Ekonomik Patikası ve İkinci Yarı Tahminleri

Ekonomistler, TCMB'nin izleyeceği yol ne olursa olsun, yılın ikinci yarısında Türk varlıklarında iyimserlik için yer olduğunu bildirdi. Ayrıca, politika faizinde olası artışların, enflasyon beklentilerinin daha iyi yönetilmesine katkı sağlayacağını ve TCMB'ye olan güveni artıracağını aktardı.

Seçimler ve Döviz Kurları Üzerindeki Etkisi

31 Mart'ta yapılacak seçimlerin ardından döviz kurlarında ani bir artış beklentisi olmadığını belirten ekonomistler, mevcut kur artışlarının geçici olduğunu tahmin ediyor.

TCMB'nin Faiz Kararı ve Beklentiler

TCMB, Mart ayı faiz kararını 21 Mart'ta açıklayacak. Şubat ayında politika faizini yüzde 45 seviyesinde sabit tutmuştu. Yılın ilk faiz kararı ise oranın yüzde 42,5'ten yüzde 45'e yükseltilmesi şeklinde olmuştu. Ekonomistler ve piyasa gözlemcileri, TCMB'nin bu ayki faiz kararında herhangi bir artış yapılıp yapılmayacağını merakla bekliyor.

Editör: Halit Alptekin