7 trilyon doların üzerinde varlığı yöneten Vanguard'ın Gelişen Piyasalar Aktif Sabit Gelir Başkanı Nick Eisinger, Türkiye'ye yatırımcı ilgisinin arttığını belirtti. Eisinger, TL'nin değer kazandığını ve enflasyonun olumlu yönde ilerlediğini vurguladı. Reuters'e konuşan yatırımcılar, Türkiye'deki para politikasının normalleşmesiyle uluslararası yatırımcıların özellikle yerel tahvillere odaklandığını ifade etti.

TL ve Yerel Tahvillere Yoğun İlgi

Nick Eisinger, "Yatırımcılar şu anda oldukça agresif bir şekilde Türkiye'ye geri dönüyor; rakamlar gerçekten güçlü. Çok sayıda giriş oldu" diyerek, kendilerinin de Türkiye'ye yatırım yaptıklarını belirtti. Eisinger, lirada ve yerel tahvillerde uzun pozisyonda olduklarını, kredi konusunda da güçlü bir pozisyona sahip olduklarını söyledi.

Türk Varlıklarındaki Yükseliş

Reuters, Türk varlıklarının geniş tabanlı bir yükseliş gösterdiğini belirtti. Borsa endeksi yılın başından bu yana %46'dan fazla artış gösterirken, bankacılık sektörü yaklaşık %80'lik bir yükseliş kaydetti. Eisinger, Türkiye'de parasal sıkılaştırmanın ciddi şekilde yürütüldüğünü ve dolara olan talebin düştüğünü vurgulayarak, TL'nin değer kazanmasının enflasyonu düşürmek için iyi bir çıpa olduğunu belirtti.

CDS'nin Düşmesi Yatırımcıları Çekiyor

Eisinger, Türkiye'nin CDS'si düştükçe yatırımcıların daha fazla giriş yapacağını ifade ederek, "Türkiye'nin CDS'si kolaylıkla 225 olabilir; bu da büyük yatırımlar yapılacağı anlamına taşır" dedi. Bu, Türkiye'nin yatırım ortamının güçlenmesine işaret ediyor.

Editör: Halit Alptekin