Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, İstanbul'daki Albaraka İslami Finans Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin dezenflasyona adım adım yaklaştığını ve bu sürecin ekonomiye olumlu yansıyacağını vurguladı.

Karahan, "Manşet enflasyonun Mayıs ayında baz etkisiyle zirveye ulaştıktan sonra düşüşe geçeceğini" belirtti.

Öncelik Enflasyon

TCMB'nin odak noktasının enflasyonu kontrol altına almak olduğunu belirten Karahan, geçen yıl başlatılan parasal sıkılaştırma politikalarının Türk Lirası'nın değerini koruma ve enflasyonu düşürme hedeflerine hizmet ettiğini ifade etti. "Aylık enflasyon verilerinde gördüğümüz zayıflama bizi memnun ediyor," diyen Karahan, sıkı para politikası duruşunun dezenflasyon süreciyle uyumlu olarak devam edeceğini söyledi.

Katılım Finansına Vurgu

Karahan ayrıca, Türkiye'de katılım finansının öneminin arttığını ve bu alanda yapılan düzenlemelerle sektörün daha rekabetçi bir yapıya kavuştuğunu belirtti. TCMB olarak katılım finansının desteklenmesi ve geliştirilmesi için çalışmalar yaptıklarını aktaran Karahan, "Katılım finans sektörünün gelişimi, ekonomik istikrarımız için büyük önem taşıyor," dedi.

Ekonomik Görünüm ve Beklentiler

Karahan, 2024 yılı için yıllık enflasyonun %38'e düşmesini, sonraki yıllarda daha da gerilemesini beklediklerini açıkladı. "Fiyat istikrarının sağlanması, toplumsal refaha katkımızın en büyük göstergesi," diyen Karahan, sürdürülebilir büyüme ve düşen ülke risk priminin Türkiye ekonomisinin geleceği için kritik olduğunu vurguladı.

Editör: Merve Öney