Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, akaryakıt sektöründe vergi kaybını önlemek amacıyla geliştirdiği Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi (UTTS) için altyapı çalışmalarını tamamladı.

Bu sistem, usulsüz fatura kullanımını engelleyerek vergi kaybını azaltmayı hedefliyor.

UTTS Nasıl Çalışacak?

UTTS, vergi mükellefleri tarafından kullanılan araçların plakalarını otomatik olarak tanıyarak, fiş ve faturalarda bu bilgilerin yer almasını sağlayacak. Manuel plaka girişlerinden kaynaklanan usulsüz fatura uygulamalarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Vergi Kaybının Önlenmesi

Gelir İdaresi Başkanlığı, UTTS sayesinde yılda 15 milyar liraya kadar çıkan vergi kaybını önlemeyi amaçlıyor. Sistem, sadece vergi mükellefleri için zorunlu olup, taşıt sahiplerinin 31 Aralık 2024’e kadar taşıt tanıma birimini taktırmaları gerekecek.

Bireysel Taşıt Sahiplerine Fırsat

UTTS’ye isteğe bağlı olarak kayıt olabilecek bireysel taşıt sahipleri içinse fırsat sunulacak. Akaryakıt harcamalarını vergiden düşebilmek için kullanılacak ödeme kaydedici cihaz fişlerini düzenlemeyi gerektirecek. 2025 itibarıyla, UTTS dışında düzenlenen belgeler vergi indirimine konu edilmeyecek.

Sistemin Yönetimi ve Paydaşlar

Sistem, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yönetilecek olup, akaryakıt dağıtım şirketleri, istasyon işletmecileri ve donanım üreticileri gibi paydaşları içeriyor. UTTS, akaryakıt sektöründe adil rekabet ortamı sağlarken devletin vergi güvenliğini de artırmayı hedefliyor.

Editör: Merve Öney