3 Temmuz'da açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammıyla akaryakıt, sigara ve alkol fiyatlarında önemli artışlar bekleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verileri ile netleşecek zam oranlarına göre, benzine 2 lira 247 kuruş, motorine 2 lira 13 kuruş, otogaza 1 lira 80 kuruş, en ucuz sigaraya ise 10 lira zam gelmesi öngörülüyor.

Temmuzda Beş Temel Ürün Grubuna Zam

1 Temmuz'da yürürlüğe giren yüzde 38'lik elektrik zammının ardından, temmuz ayında akaryakıt, sigara, alkol ve diğer temel ürün gruplarına da ÖTV zammı gelecek. TÜİK, emekli ve memur zamlarını belirleyecek haziran enflasyon verilerini 3 Temmuz'da açıklayacak. Bu açıklama ile Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) de netleşecek.

Beklenen Zam Oranları ve Etkileri

2024 yılının ilk beş ayını kapsayan ÜFE artışı yüzde 17,87 oldu. Haziran verisinin açıklanmasıyla ÖTV zammı da kesinleşecek. Beklentilere göre, ÖTV oranlarının yüzde 20'lere çıkması öngörülüyor. Bu durumda, benzinde ÖTV tutarı litre başına 11.34 liraya, motorinde ise 10.63 liraya yükselecek. Otogazda ise ÖTV tutarı 1.80 lira artacak.

Sigara ve Alkollü İçecek Fiyatlarında Artış

ÖTV zammının sigara fiyatlarına yansıması durumunda, en ucuz sigaranın fiyatı 56 liradan 66 liraya çıkacak. Yüksek alkollü içkilerde, 1.062 TL olan maktu ÖTV tutarının 1.275 liraya yükselmesi bekleniyor. Bu zamlarla birlikte 1 litrelik rakının fiyatı 1.075 liradan 1.190 liraya çıkacak.

Genel Vergi Yükü ve Maliyetler

Vergi artışının ardından, 1 litrelik rakının üzerindeki toplam vergi yükü 657 liradan 772 liraya yükselecek. Bu zamlar, şarap ve bira dahil tüm alkollü içkilerde de uygulanacak.

Editör: Halit Alptekin