Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından yayınlanan 2024 yılı ilk çeyrek dış ticaret istatistiklerine göre, dünya ihracatı %0,6 oranında düşüşle 5 trilyon 919 milyar dolar olurken, Türkiye'nin ihracatı %3,6 artışla 63 milyar 603 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Yıllık İhracat Verileri ve Küresel Pay

Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göre, yıllıklandırılmış verilere bakıldığında dünya ihracatı %4,2 düşüşle 23 trilyon 808 milyar dolara gerilerken, Türkiye'nin ihracatı %0,8 artışla 257,6 milyar dolara ulaştı. Küresel ihracattaki düşüşe rağmen, Türkiye'nin ihracatındaki artış trendi devam etti ve 2023 yılının ilk çeyreğine göre 0,05 puan artışla %1,082 seviyesine yükseldi.

Katma Değer ve Rekabetçilik Odaklı Stratejiler

Ticaret Bakanlığı, katma değer, inovasyon ve rekabetçilik odaklı ihracat politikalarıyla Türkiye'nin küresel ticaretteki payını artırma hedefinde olduğunu belirtti. Küresel tedarik zincirindeki konumu güçlendirmek için küresel ticaret eğilimlerini değerlendirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Ticaret Bakanlığı'nın Açıklaması

Bakanlık, "Küresel tedarik zincirindeki konumumuzu daha da güçlendirmek için küresel ticaretteki eğilimleri en iyi şekilde değerlendirip elde ettiğimiz kazanımları artırarak devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.

Editör: Halit Alptekin