Merkez Bankası'nın (TCMB) swap hariç net rezervi, yerel seçimler sonrası ilk kez geçen hafta geriledi. Dolar/TL, ikinci çeyreği yüzde 1,4 yükselişle tamamladıktan sonra güne 32,60 seviyelerinde başladı. TCMB'nin swap hariç net rezervi, seçimler sonrası yaklaşık 78 milyar dolar artışla 12,5 milyar dolara yükseldikten sonra ilk kez 1 milyar dolar düşüş gösterdi.

Net Rezerv ve Swap Gelişmeleri

31 Mayıs haftasında dört yıl aranın ardından swap hariç net rezerv 1,5 milyar dolarla pozitife geçmişti. Bu rezerv, 21 Haziran haftasında 12,5 milyar dolara ulaşmıştı. Ancak bankacılar, 28 Haziran ile biten haftada rezervin 1 milyar dolar azaldığını hesapladı.

Enflasyon Beklentileri

Bugün yurt içinde önemli bir veri açıklanmazken, yarın açıklanacak haziran ayı enflasyonu yakından takip edilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonda ilk düşüşün haziranda görüleceğini ve esas düşüşün temmuz, ağustos ve eylülde gerçekleşeceğini belirtti. Şimşek, ekimde enflasyonun 40'lı rakamlara ineceğini öngörüyor.

Mayıs ayında enflasyon yüzde 75,45 ile 2022 sonundan beri en yüksek seviyeye çıkmıştı. Haziran itibarıyla yıllık enflasyonda düşüş bekleniyor. TCMB, yıl sonunda enflasyonun yüzde 38 seviyesine inmesini hedefliyor. Reuters anketine göre, haziranda enflasyonun yüzde 72,6 ile yıllık bazda düşüş göstermesi ve yıl sonunda yüzde 42,2 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Döviz Kuru ve Faiz Politikası

Yerel seçimler sonrasında TL, nisan ayında dolar karşısında yatay seyretmiş, mayıs ayında ise sınırlı bir değer artışı göstermişti. Ancak haziran ayında TL, yüzde 1,9 değer kaybetti. İkinci çeyrekte yüzde 1,4 değer kaybeden TL, bu sabah dolar karşısında 32,66 seviyesinde işlem görüyor.

TCMB, geçen haftaki politika faizini üçüncü ayda da yüzde 50 seviyesinde sabit tutarak dezenflasyonun yılın ikinci yarısında tesis edileceğini vurguladı. Ayrıca likidite gelişmelerini yakından izleyeceğini ve gerektiğinde adım atacağını belirtti. TCMB, genel seçimlerin ardından haziran ayından beri cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırma politikasıyla politika faizini 4 bin 150 baz puan artırmıştı.

Yurt Dışı Piyasalar

Dolar, yatırımcıların Donald Trump'ın ikinci kez ABD Başkanı seçilebileceği olasılığını değerlendirmesiyle Hazine tahvil getirilerindeki artışın ardından yen karşısında yaklaşık 38 yılın zirvesine yakın seyretti. Fransa'da rakip siyasi partiler, aşırı sağ Ulusal Birlik Partisi'nin (RN) iktidara gelmesini engellemek için ittifak görüşmelerine başlarken Euro değerini korudu. Asya'da hisselerde karışık işlemler görülürken, ham petrol dün kaydettiği güçlü yükselişin ardından kazanımlarını sürdürdü.

Editör: Halit Alptekin