S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, CNBC-e'ye verdiği özel röportajda Türkiye ekonomisine dair önemli açıklamalarda bulundu. Gill, Türkiye'de tek haneli enflasyonun 2027 sonuna kadar gerçekleşmeyeceğini belirtti.

Dolar/TL Yıl Sonu Beklentisi: 32,5

Gill, yıl sonu dolar/TL beklentisini 32,5 olarak açıkladı. Bu öngörüsünü, turizm sezonundaki güçlü döviz girişlerine ve Merkez Bankası'nın dolar alımına dayandırdı. Ancak, yıl sonunda döviz çıkışlarının artabileceğine de dikkat çekti.

Rezervlerde Olumlu Trend

S&P Global, Türkiye'nin rezerv birikiminde olumlu bir trend gözlemlediklerini belirtti. Ancak, Türkiye'nin kısa vadeli dış borçlarının brüt rezervleri karşılamadığını ve daha fazla rezerv birikiminin gerektiğini ifade etti.

Enflasyon Tahminleri ve Dezenflasyon Süreci

Gill, Türkiye'nin bu yıl ortalama enflasyon oranının %57 olacağını, gelecek yıl ise %28'e düşeceğini tahmin etti. Tek haneli enflasyonun 2027'ye kadar mümkün olmadığını ve enflasyonda yavaş ve karmaşık bir düşüş süreci yaşanacağını belirtti.

Faiz Politikası ve Yabancı Yatırımlar

Türkiye'nin yerel piyasalarına yabancı ilgisinin arttığını söyleyen Gill, şirket tahvili piyasasında aşağı yönlü faiz eğrisinin şirketlere daha uzun vadeli ve düşük faizli borçlanma fırsatı sunduğunu ifade etti. Ancak, 2025'te yabancı sermayenin Türkiye'den hızla çıkabileceğini ve kalıcı doğrudan yatırımların önemini vurguladı.

Merkez Bankası ve Ekonomi Politikaları

Gill, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırarak enflasyonu düşürmeye çalıştığını ve bunun olumlu bir işaret olduğunu belirtti. Ancak, 2024'te faiz indiriminin olası görünmediğini, enflasyonda ciddi bir düşüş olmadığı sürece faiz politikasında değişiklik beklemediğini ifade etti.

Gri Liste ve Doğrudan Yatırımlar

Türkiye'nin gri listeden çıkmasının doğrudan yatırımları artırabileceğini belirten Gill, yabancı yatırımcıların Türkiye'deki yatırım fırsatlarına dikkat ettiğini ve enflasyonun düşmesiyle daha fazla doğrudan yabancı yatırım görebileceğimizi söyledi.

Editör: Merve Öney