Sabancı Holding, Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) tarafından her yıl verilen prestijli Küresel EFQM Ödülü’nün sahibi oldu.

Dünya çapında çok sayıda kamu kuruluşu, özel şirket ve sivil toplum örgütünün dahil olduğu değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayan Sabancı Holding, toplam 6 elmasla ödüllendirildi. Holding ayrıca, sürdürülebilirlik stratejisi ve yaklaşımıyla “Sürdürülebilirlikte Üstün Başarı” unvanına layık görüldü.

EFQM Gala Yemeği ve Küresel Ödül Töreni

Bu yıl İstanbul’da düzenlenen EFQM Gala Yemeği ve Küresel Ödül Töreni’nde, ödül EFQM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Paul G.K. Little CBE ve EFQM CEO’su Russell Longmuir tarafından Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper’e takdim edildi.

Sabancı'nın Kalite Yolculuğu

Cenk Alper, ödülle ilgili yaptığı değerlendirmede, Sabancı Topluluğu'nun kalite yolculuğunda her daim en ön saflarda yer aldığını belirtti. Alper, Sabancı Topluluğu şirketlerinin, Avrupa’da 1992’de başlatılan EFQM ödüllerinde ilk günden bu yana her zaman ön saflarda olduğunu ve Türkiye’de 1993’te verilen Ulusal Kalite Ödülü’nü kazanan ilk Türk şirketi Brisa’nın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Sürdürülebilirlikte Üstün Başarı

Sabancı Holding’in “Sürdürülebilirlikte Üstün Başarı” unvanıyla küresel ölçekte örnek gösterilmesinin kendileri için büyük bir anlam taşıdığını vurgulayan Alper, 60 binden fazla çalışanın özverili çabalarının bu başarıda büyük rol oynadığını belirtti. Alper, EFQM modelinin, Sabancı’nın açık inovasyon ve iş birliği yaklaşımının temelini oluşturduğunu da ekledi.

Dönüşümsel Liderlik ve EFQM Modeli

Cenk Alper, EFQM Forum’da “EFQM Modeli Gözünden Dönüşümsel Liderlik” temalı konuşmasında, liderlerin sadece yolu göstermekle kalmayıp, aynı zamanda o yolu birlikte yürümeleri gerektiğini ifade etti. Alper, mükemmeliyet ve inovasyon vizyonunu ekip arkadaşlarına aşılamanın, güven yaratarak, şeffaflık sağlayarak ve yetki vererek mümkün olduğunu belirtti.

Editör: Merve Öney