2023 yılında yüzde 29'luk bir artışla 394,6 milyon dolarlık ihracat geliri elde eden Oba Makarna, TİM’in “Türkiye’nin İlk bin İhracatçısı 2023” araştırmasında sektör lideri olarak öne çıktı.

Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektöründe Türkiye'nin en çok ihracat yapan şirketi oldu.

Ödül Töreni ve Liderlik Vurgusu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı 2023 Yılı İhracat Şampiyonları Ödül Töreni'nde, Oba Makarna CEO'su Alpaslan Özgüçlü, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten ödülünü aldı. Özgüçlü, Türkiye'deki makarna üretiminin yüzde 25'ini gerçekleştirdiklerini belirterek, şirketin üretim ve ihracat kapasitesindeki gücünün sektördeki liderliğini pekiştirdiğini ifade etti.

Global Pazara Etkili Dağıtım ve Yeni Yatırımlar
100'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Oba Makarna, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin son araştırmasına göre sektördeki en çok ihracat gerçekleştiren şirket olarak yerini koruyor. Ayrıca, şirket bu yıl genel sıralamada 19 basamak yükselerek 55. sıraya yerleşti. Şirketin Gaziantep ve Hendek fabrikalarında gerçekleştirilen günlük ve yıllık buğday kırma ve makarna üretim kapasiteleri, küresel pazardaki rekabet gücünü artırıyor.

Avrupa’nın Noodle Pazarındaki Yükselişi
2024 yılının ilk çeyreğinde Hendek fabrikasında devreye alınan yeni makarna hatları ile yıllık makarna üretim kapasitesi 253 bin tona çıktı. 2019 yılında noodle üretimine başlayan ve 2021-2022 yıllarında yatırımlarla kapasitesini artıran şirket, Avrupa'nın en yüksek noodle üretim kapasitelerinden birine ulaşarak, hem Türkiye'nin hem de Avrupa'nın en büyük noodle üreticisi konumunda.

Editör: Merve Öney