Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 8. Türk-Alman Ekonomi Günü'nde önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, Türkiye'nin enflasyonunun oldukça yüksek olduğunu ifade ederek, "Uygulamaya koyduğumuz programla birlikte enflasyon hızlı bir şekilde düşecek ve 2026 yılında tekrar tek haneli enflasyona dönmüş olacağız" dedi.

Türkiye'nin Ekonomik Performansı

İş Yatırım, TÜPRAŞ hisselerinden milyarlık alım gerçekleştirdi! İş Yatırım, TÜPRAŞ hisselerinden milyarlık alım gerçekleştirdi!

Şimşek, konuşmasında Türkiye'nin büyük bir ekonomi olduğunu ve son 20 yılda güçlü bir performans sergilediğini vurguladı. Dünya genelinde büyük bir borç sorunu olduğunu ve faizlerin yüksek olduğunu belirten Şimşek, borçluluğun düşük olmasının büyüme açısından önemli olduğunun altını çizdi. Almanya'nın bu konuda en disiplinli ülkelerden biri olduğunu ifade eden Şimşek, Türkiye'nin toplam borcunun milli gelire oranının yüzde 108 olduğunu belirtti. Bu oran, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 255, dünyada ise yüzde 330'un üzerindedir.

Öncelik Fiyat İstikrarı

Şimşek, Türkiye'nin en büyük önceliğinin fiyat istikrarı olduğunu ve enflasyonun tek haneye düşürülmesinin hedeflendiğini söyledi. Ayrıca, mali disiplin ve yapısal dönüşüm konularının da öncelikler arasında yer aldığını vurguladı. Yapısal dönüşümden kastın, yeşil dönüşüm, dijital dönüşüm ve sanayide dönüşüm olduğunu belirtti. Bu dönüşümlerin Türkiye'ye daha yüksek sürdürülebilir büyüme imkanı sunacağını ifade etti.

Enflasyon Beklentileri ve Bütçe Disiplini

Bakan Şimşek, Türkiye'nin enflasyonunun yüksek olduğunu ve Mayıs ayında yüzde 70'in üzerinde bir enflasyonla zirveyi göreceklerini belirtti. Ancak, uygulamaya koydukları programla birlikte enflasyonun hızlı bir şekilde düşeceğini ve 2026 yılında tekrar tek haneli enflasyona döneceklerini söyledi. Şimşek, uzun bir yolculuk olsa da bu hedefe ulaşacaklarına inandıklarını belirtti. Bütçe açığının deprem nedeniyle geçen sene çok arttığını, ancak önümüzdeki yıllardan itibaren bütçe açığını deprem etkisi dahil kalıcı olarak yüzde 3'ün altına düşüreceklerini ve borcun milli gelire oranını yüzde 35'in altında tutacaklarını ifade etti.

Editör: Halit Alptekin