Google ve ABD Adalet Bakanlığı, Alphabet biriminin web araması ve ilgili reklamlarda yasadışı bir şekilde hakim olduğu yönündeki iddialarla ilgili kapanış tartışmalarını Cuma günü tamamladı. Washington'daki ABD Bölge Yargıcı Amit Mehta, ByteDance'in TikTok ve Meta'nın Facebook ve Instagram'ı gibi platformların, arama reklamı dolarlarının rekabetçi alternatifleri olup olmadığını inceledi.

Rekabetçi Alternatifler ve İkame Yeteneği

Yargıç Mehta, platformun reklam verenler için "ikame yeteneği"nin temel bir sorun olduğunu belirtti. Mahkeme, Google'ın davranışının sivil antitröst yasasını ihlal edip etmediği konusunda bir karar verecek. Uzmanlar, Google'ın iş uygulamalarında değişiklik yapılması emrinin verilebileceğini düşünüyor.

Google'ın Reklamcılık Gücü ve Pazar Payı

ABD hükümeti avukatı David Dahlquist, "Google'ın tekel gücünü yönlendiren şeyin reklam geliri olduğunu" savundu. Google'ın avukatı John Schmidtlein ise Google'ın ABD dijital reklam gelirindeki payının azaldığını ve rakip platformların reklamcılık gücünün arttığını vurguladı.

Çin'in bilgi işlem gücü dünya ikincisi oldu! Çin'in bilgi işlem gücü dünya ikincisi oldu!

Mahkeme Kararını Beklerken

Yargıç Mehta, hükümetin, Google'ın dahili belgeleri kasıtlı olarak imha ettiği yönündeki iddiasını da değerlendirdi. Mehta, Google'ın önceki politikalarını sorguladı ve belge saklama kararlarının çalışanlarına bırakıldığını belirtti.

Büyük Teknoloji Şirketlerine Karşı Davalar

Bu dava, eski Başkan Donald Trump yönetimi tarafından açılan ve teknoloji liderlerinin pazar gücünü sınırlamayı amaçlayan davalardan biri. Biden yönetimi de Google'a, Amazon'a ve Apple'a karşı davalar açtı.

Editör: Halit Alptekin