Fitch Ratings kuruluşu, Cuma günü Mısır'ın görünümünü "durağan"dan "olumlu"ya yükseltti. Dış finansmanın düşük risklerine ve doğrudan yabancı yatırımın gücüne dikkat çeken Fitch, Mısır'ın notunu "B-" olarak doğruladı.

Finansal Hizmetler Güven Endeksi yükseldi! Finansal Hizmetler Güven Endeksi yükseldi!

IMF'den Mısır'a 8 Milyar Dolarlık Destek

Mart ayında Uluslararası Para Fonu (IMF), Mısır'a yönelik 8 milyar dolarlık genişletilmiş mali desteği onayladı. IMF yetkilisi, bu programın Mısır'ın borç yükünü kademeli olarak azaltmasına yardımcı olacağını belirtti.

BAE'den 35 Milyar Dolarlık Yatırım

Şubat ayında Mısır, Akdeniz kıyısındaki Ras El Hekma projesini geliştirmek için Birleşik Arap Emirlikleri'nden 35 milyar dolar değerinde gayrimenkul yatırımı aldı.

Fitch: "Borsa Esnekliği Daha Sürdürülebilir"

Fitch, bütçe dışı harcamaları sınırlamaya yönelik ilk adımların, kamu borcunun sürdürülebilirliği risklerini azaltmaya yardımcı olacağını ifade etti. Fitch, borsa esnekliğinin geçmişe göre daha sürdürülebilir olacağını belirterek, bunun kısmen 2026'nın sonlarına kadar devam edecek olan Genişletilmiş Fon Kolaylığı Programı'na bağlı olduğunu söyledi.

Moody's de Görünümü "Pozitif"e Revize Etti

Moody's kredi derecelendirme kuruluşu da Mart ayı başında Mısır'ın görünümünü "pozitif"e revize etti. Ancak, devlet borcunun yüksek olması ve borç sürdürülebilirliğinin emsallerine göre zayıf olması nedeniyle kredi notunu değiştirmedi.

Editör: Halit Alptekin