Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan karara göre, 15 Mayıs'tan itibaren katkılı motorin ve benzinde fiyat farkı olmayacak ve tek fiyat uygulanacak. Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Erdoğan: Enflasyonla mücadelede kararlıyız! Erdoğan: Enflasyonla mücadelede kararlıyız!

Kararın Detayları ve Fiyat Uygulaması

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, akaryakıt istasyonlarında, farklılaştırılmış olsun ya da olmasın, aynı tür akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanamayacak. Karar, 15 Mayıs 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

EPDK Kararının Maddeleri

  1. 24 Temmuz 2019 tarihli ve 30841 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 8730 Sayılı Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararının 3. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.
  2. Aynı Kararın 6. maddesinin ikinci, beşinci ve altıncı fıkraları yürürlükten kaldırılmış ve aynı maddeye "Akaryakıt istasyonlarında yapılan satışlarda, farklılaştırılmış olsun veya olmasın aynı tür akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanamaz." fıkrası eklenmiştir.
  3. Aynı Kararın 7. maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.
  4. Aynı Kararın Ek-1'inde yer alan Farklılaştırılmış Akaryakıt Bilgi Formu'ndan "DKA olarak kullanılacak mı?(3): Evet/Hayır" ibaresi ve aynı formun altında bulunan "(3) Kuruma "Diğer" olarak bildirimi yapılan ve fiyat farkı uygulanan akaryakıt olarak satılıp satılmayacağına ilişkin bilgi." ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.
  5. Aynı Kararın Ek-2'sinde yer alan Farklılaştırılmış Ürün Bilgilendirme Metninde yer alan "Fiyat farkı uygulanan akaryakıt, sadece tüketicinin talebi doğrultusunda ikmal edilebilir." ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.
  6. Bu Karar 15 Mayıs 2024 tarihinde yürürlüğe girer.
  7. Bu Karar hükümlerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı yürütür.
Editör: Halit Alptekin