Dolar güçlü seyrederken, yen 156 seviyesinin zayıf tarafında mücadele etti. Yatırımcılar genellikle Fed'in faiz indirimlerinin beklenen zamanlaması ve kapsamına ilişkin görüşlerine bağlı kaldıkları için piyasalar çoğunlukla aralıklı seyrediyordu. Dolar, yen karşısında %0,07 artışla 156,37'ye yükseldi. Japon yetkililerin daha fazla müdahalede bulunabileceği korkusu, yatırımcıları para birimini yeni düşük seviyelere itmekten caydırdı. Ancak ABD ile Japonya arasındaki faiz oranı farklılıkları, yen'in fonlama para birimi olarak çekiciliğini korudu.

Kripto Paralarda Ralli

Kripto para birimleri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından spot eter borsasında işlem gören fonların (ETF'ler) onaylanmasının yaklaştığı beklentisinin artması üzerine ralli yaptı. Ether, önceki seansta yaklaşık %14 artış gösterdikten sonra %5'ten fazla bir artışla bir ayın en yüksek seviyesi olan 3.691,80 dolara ulaştı. Bitcoin ise %3'ten fazla artarak 70.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı ve en son 71.259 dolardan işlem gördü.

Euro ve Sterlin Durumu

Euro, %0,03 artışla 1,0860 dolara yükselirken, sterlin de benzer şekilde %0,03 artışla 1,27095 dolara yükseldi. Yatırımcılar, bu hafta ABD ekonomik veri takviminde döviz hareketlerini yönlendirecek çok az bilgi varken, ABD faiz görünümü ve bir gevşeme döngüsünün ne kadar erken başlayabileceğine ilişkin ipuçları için bir grup Fed konuşmacısına odaklanıyor.

Fed Yetkililerinin Açıklamaları

Dün çok sayıda yetkili, geçen haftaki verilerin Nisan ayında tüketici fiyat baskılarında memnuniyet verici bir azalma olduğunu göstermesine rağmen, politika temkinliliğinin devam etmesi yönünde çağrıda bulundu. Commonwealth Bank of Australia'dan döviz stratejisti Carol Kong, Fed yetkililerinin faiz indirimleri konusunda sabırlı bir yaklaşım sürdüreceğini belirtti. 

Diğer Para Birimleri

Yeni Zelanda doları çok az değişiklik göstererek 0,6107 dolarda yer alırken, Avustralya doları %0,1 artışla 0,6674 dolara yükseldi. Bir dizi para birimi karşısında dolar, 104,61 seviyesinde sabit kaldı.

Piyasalarda Bugün

  • Almanya Üretici Fiyat Endeksi (Nisan)
  • İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey konuşması
  • Fed yetkililerinin konuşmaları: Vali Waller, New York Fed Başkanı Williams, Atlanta Fed Başkanı Bostic, Cleveland Fed Başkanı Mester, Boston Fed Başkanı Collins, Richmond Fed Başkanı Barkin
Editör: Halit Alptekin