Gümüş, bu yıl Bitcoin'e karşı etkileyici bir geri dönüş yaparak, mart ayındaki konumunu kaybettikten sonra kripto para birimini piyasa değeri bakımından geride bıraktı. Verilere göre gümüşün 1,83 trilyon dolarlık piyasa değeri, 1,31 trilyon dolarlık Bitcoin'den 500 milyar dolar daha fazla. Bu fark, Bitcoin'in %40 artışla 93.000 dolara yükselmesini gerektiriyor.

Gümüş ve Bitcoin Karşılaştırması

CoinGecko'nun verilerine göre, dünyanın en değerli ikinci metali olan gümüş, Bitcoin'in 14 Mart'ta 73.737 dolarlık rekor seviyeye ulaşmasından bu yana %33,4 oranında yükselirken, Bitcoin %9,5 oranında geriledi. Companies Market Cap'in verilerine göre, gümüşün piyasa değeri şu anda 1,83 trilyon dolar seviyesinde.

Bitcoin'in Geleceği ve Uzman Görüşleri

Bitcoin analisti Dylan LeClair, Bitcoin'in yeni zirvelere ulaştıktan sonraki aylarda, özellikle de yarılanma olaylarında ikiye katlanma eğiliminde olduğunu belirtiyor. Ancak Bitcoin'in 2020, 2016 ve 2012'ye kıyasla çok daha yüksek bir piyasa değerine sahip olması, bu başarıyı daha zor hale getiriyor.

Galaxy Digital kurucusu ve CEO'su Mike Novogratz, Bitcoin'in önümüzdeki ay boyunca 55.000 ila 75.000 dolar arasında bir "konsolidasyon aşamasında" kalacağını ve potansiyel olarak ikinci çeyreğin sonuna doğru yükseleceğini öngörüyor. Kripto para ticaret platformu Bitfinex'teki analistler ise Bitcoin'in önümüzdeki 12 ay içinde 150.000 dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Bitcoin'in Geleceğini Belirleyen Faktörler

Sektördeki pek çok uzman, bu yüksek tahminlerin arkasındaki ana etkenler olarak spot Bitcoin borsa yatırım fonlarını ve yarılanma sonrası etkiyi gösteriyor. Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Bitcoin fiyatının nasıl hareket edeceği konusunda sektör uzmanları ikiye bölünmüş durumda.

Editör: Halit Alptekin