Dolar/TL, güne yatay seyirle başlayarak 32,2890 seviyesinden işlem görüyor. Dün 32,19-32,32 bandında hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanışının hemen üzerinde 32,2876'dan tamamladı.

Bugün saat 10.20 itibarıyla dolar/TL, önceki kapanışın hemen üzerinde 32,2890'dan, euro/TL yüzde 0,1 artışla 34,9670'ten, sterlin/TL ise yatay seyirle 40,6950'den işlem görüyor. Dolar endeksi ise şu dakikalarda yüzde 0,1 düşüşle 104,9 seviyesinde bulunuyor.

Faiz indirim beklentileri ve zayıflayan dolar, altını yükseltti! Faiz indirim beklentileri ve zayıflayan dolar, altını yükseltti!

ABD Ekonomisindeki Gelişmeler

ABD ekonomisinde "yumuşak iniş" fiyatlamaları varlık fiyatlarını olumlu etkilerken, bugün açıklanacak enflasyon verileri yatırımcıların odağında. Dün açıklanan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), nisanda aylık bazda yüzde 0,5 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Yıllık bazda ise yüzde 2,2 artışla beklentiler dahilinde gerçekleşti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ÜFE verisinin ardından yaptığı açıklamada, manşet verilerin yüksek olduğunu ancak önceki verilerin aşağı yönlü revize edildiğini belirterek, verileri "karışık" olarak nitelendirdi. Powell, enflasyonu hedefe düşürmenin "sorunsuz bir yol" olmasını beklemediklerini ve sabırlı olunması gerektiğini vurguladı.
 

Fed’in Para Politikası ve Beklentiler

Jerome Powell Powell, kısıtlayıcı para politikasının enflasyonu düşürmesinin beklenenden daha uzun sürebileceğine dikkat çekerek, "Elimizdeki verilere dayanarak yapacağımız bir sonraki hamlenin faiz artırımı olabileceğini düşünmüyorum. Politika faizini mevcut seviyesinde tutabileceğimiz bir yerde olacağımızın daha muhtemel olduğunu düşünüyorum." dedi. Analistler, Fed üyelerindeki temkinli tutumun Powell'ın yönlendirmeleriyle pekiştiğini belirtiyor. Bugünkü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisinden alınacak sinyallerin varlık fiyatlarında oynaklığı artırması bekleniyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in bu yıl yüzde 90 ihtimalle bir faiz indirimine gidebileceği öngörülüyor ve eylül ayı, olası bir faiz indirimi için öne çıkmaya devam ediyor.

Yurt İçi ve Yurt Dışı Ekonomik Veriler

Bugün yurt içinde bütçe dengesi, yurt dışında ise Euro Bölgesi’nde büyüme ve sanayi üretimi, ABD’de ise TÜFE ve perakende satışlar takip edilecek. Analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 104 ve 103 seviyelerinin destek, 105 ve 106 seviyelerinin ise direnç konumu olarak öne çıktığını bildiriyor.

Editör: Halit Alptekin