Petrol fiyatları Salı günü Asya'daki işlemlerde, yatırımcıların enflasyon ve ABD'deki devam eden faiz artışlarının tüketici ve sanayi talebinde düşüşe yol açacağını beklemesiyle düştü. Brent ham vadeli kontratları 12 sent veya yüzde 0,1 düşerek GMT 00:41 itibarıyla varil başına 83,34 dolara gerilerken, ABD Batı Teksas Orta ham petrolü sekiz sent veya yüzde 0,1 düşüşle varil başına 79,72 dolara geriledi.

Fed Yetkililerinin Açıklamaları

ABD Merkez Bankası yetkililerinin faiz oranlarını düşürmeyi düşünmeden önce enflasyonun yavaşlayacağına dair daha fazla işaret beklediklerini söylemesinin ardından Pazartesi günü her iki gösterge de yüzde 1'in altında düştü. Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, enflasyondaki yavaşlamanın "uzun vadeli" olup olmadığını bilmek için henüz çok erken olduğunu belirtti. Fed Gözetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr ise kısıtlayıcı politikanın daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, merkez bankasının fiyat büyümesindeki yavaşlamanın sürdürülebilir olduğundan emin olmasının "biraz zaman alacağını" ifade etti.

Faiz Oranlarının Ekonomiye Etkisi

Düşük faiz oranları borçlanma maliyetlerini azaltarak ekonomik büyümeyi ve ham petrol talebini artırabilir. Ancak, Fed yetkililerinin açıklamaları, faiz oranlarının yakın zamanda düşürülmeyeceği yönündeki beklentileri pekiştirdi.

Orta Doğu'daki Siyasi Gelişmeler

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi ve Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Suudi Kralı Selman'ın sağlık sorunları nedeniyle Japonya ziyaretini ertelemesinin ardından, petrol üreticisi iki büyük ülkede ortaya çıkan siyasi belirsizlikten piyasa etkilenmemiş görünüyor. İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in mutlak otoriteye sahip olması ve tüm devlet işlerinde son sözü söylemesi nedeniyle İran petrol politikasının cumhurbaşkanının ani gidişinden etkilenmemesi bekleniyor.

OPEC+ Toplantısı Beklentileri

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen müttefiklerinin 1 Haziran'da toplanması planlanıyor. Bilgili kaynaklar, talebin artmaması durumunda OPEC+'nın bazı gönüllü kesintileri uzatabileceğini belirtti.

Editör: Halit Alptekin