İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ben Broadbent, enflasyon baskılarının beklendiği gibi azalması halinde faiz oranlarını "yaz boyunca" düşebileceğini söyledi.

Enflasyon Azalırsa Faizler Düşebilir

The Guardian'da yer alan habere göre, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkan Yardımcısı Ben Broadbent, ekonominin beklendiği gibi gelişmesi ve enflasyon baskılarının azalması halinde "yaz boyunca bir süre" faiz oranlarında düşüş yaşanabileceğini ifade etti. Broadbent, para politikasından sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

Broadbent'in Son Oylaması

BoE'nin faiz oranlarına karar veren dokuz üyeli para politikası kurulunda oy sahibi olan Broadbent, gelecek ay görevinden ayrılacak. Ayrılmadan önce kurul üyesi olarak yapacağı son oylama öncesinde konuşan Broadbent, faiz belirleyicilerinin, politikanın duruşu hakkındaki öngörüleri ne olursa olsun, gelen verilerden öğrenmeye devam edeceklerini söyledi.

Yaz Aylarında Faiz İndirimi Mümkün

Broadbent, "Eğer işler tahminleriyle gelişmeye devam ederse - politikanın bir noktada daha az kısıtlayıcı hale gelmesi gerekeceğini gösteren tahminler - o zaman Banka Faizinin yaz boyunca bir süre düşürülmesi mümkündür" dedi.

Editör: Merve Öney