Son ekonomik verilerin Federal Rezerv'in (ABD merkez bankası) bu yılın sonlarında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönündeki beklentileri güçlendirmesiyle altın fiyatları Salı günü yükseldi ve bir önceki seansta kaydedilen rekor zirveye yakın seyrediyor. Spot altın yüzde 0,1 artışla ons başına 2.428,14 dolara yükseldi.

Altın Vadeli İşlemleri Düşüşte

ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,3 düşüşle 2.431,80 dolara geriledi. Altındaki bu dalgalanma, yatırımcıların faiz oranlarının düşmesiyle birlikte güvenli liman olarak gördükleri altına olan talebin artmasından kaynaklanıyor.

Diğer Kıymetli Madenlerde Durum

Gümüş spot işlemlerde ons başına yüzde 1,3 artışla 32,25 dolara yükseldi. Platin ise yüzde 0,1 düşüşle 1.045,80 dolara gerilerken, paladyum yüzde 0,4 kayıpla 1.023,25 dolara indi.

Ekonomik Verilerin Etkisi

Ekonomik verilerin Federal Rezerv'in faiz indirimi olasılığını artırması, yatırımcıları güvenli liman olarak gördükleri kıymetli metallere yöneltti. Bu da altın ve gümüş fiyatlarında yukarı yönlü bir hareket oluşturdu.

Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?

Altın fiyatlarının yükselmesinde, yatırımcıların ekonomik belirsizlik dönemlerinde altını güvenli bir yatırım aracı olarak görmesi önemli bir rol oynuyor. Faiz oranlarının düşmesi beklentisi, yatırımcıların getiri arayışlarını artırarak altına olan talebi güçlendiriyor.

Editör: Halit Alptekin