New York borsası, haftanın ilk işlem gününe yatay bir başlangıç yaptı. Dow Jones endeksi yatay seyrederek 39.989,76 puanda kaldı. S&P 500 endeksi yüzde 0,04 artışla 5.305,35 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,1 kazançla 16.702,02 puana ulaştı.

Fed'in Faiz İndirimi Beklentisi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz indirimine gideceğine yönelik iyimserlik devam ederken, piyasalar yatay seyretti. Analistler, geçen hafta ABD'de enflasyonun beklentilerin altında kalmasının ardından, Fed'in eylülde faiz indirimine gideceğine dair beklentilerin güç kazandığını belirtti. Bu bağlamda, Dow Jones endeksi tarihte ilk kez 40.000 puanın üzerinde kapanış gerçekleştirdi.

Yatırımcıların Gözleri Fed Tutanaklarında

Hafta boyunca Fed yetkililerinin yoğun açıklamaları ve bankanın son toplantısına ilişkin çarşamba günü açıklanacak tutanaklar yatırımcıların odağında olacak. Ayrıca, çip şirketi Nvidia'nın bu hafta yayımlayacağı finansal sonuçlar da piyasaların dikkatle takip edeceği konular arasında.

Fed Yetkililerinin Açıklamaları

Fed'in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, ilk çeyrekte enflasyonun hayal kırıklığı yarattığını ve para politikasını gevşetmek için gereken güveni sağlamadığını belirtti. Barr, bankanın sıkı politikaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Enflasyon Beklentileri

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, bu yılki verilerin enflasyonun daha yavaş düşeceğini gösterdiğini belirterek, bu yıl ve gelecek yılda enflasyonun düşmeye devam etmesini beklediklerini ifade etti. Bostic, Fed'in ekonominin gidişatına ilişkin her türlü olasılığa açık olduğunu söyledi.

Editör: Merve Öney