Salı günü Asya borsaları, yatırımcıların Fed'in bu yılki olası faiz indirimlerinin zamanlaması ve kapsamını ölçmek için son politika toplantısı tutanaklarını beklemesiyle değer kazandı. Japonya'nın teknoloji ağırlıklı Nikkei endeksi, Nasdaq'ın Çarşamba günü açıklanacak Nvidia kazançları öncesinde rekor seviyeye ulaşmasının ardından çip hisselerinin etkisiyle yükseldi.

Kıymetli Metaller ve Petrol Fiyatları

Altın, Pazartesi günkü tüm zamanların zirvesine doğru yavaş yavaş gerilerken, ham petrol fiyatları, Fed yetkililerinin enflasyondaki son gevşemeye ilişkin temkinli bir bakış açısına sahip olması nedeniyle, ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı endişeleriyle hafifledi. Spot altın ons başına yaklaşık 2.420 dolara gerilerken, brent ham petrol varil başına 83,34 dolara düştü.

Kripto Paralar Zirvede

Kripto para birimleri eter ve bitcoin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) bir spot eter borsa yatırım fonunu (ETF) onaylayabileceği yönündeki spekülasyonların ortasında altı haftanın yeni yüksek seviyelerine tırmandı. Bitcoin 71.957 dolara, Ethereum ise 3.720,80 dolara yükseldi.

Piyasalarda Faiz İndirimi Beklentisi

Piyasalar şu anda Fed'in bu yıl yaklaşık 41 baz puanlık faiz indirimini hesaba katıyor ve çeyrek puanlık faiz indirimi Kasım ayı için tamamen fiyatlanmış durumda. Bu beklentiler, piyasa hissiyatının nispeten güçlü kalmasına ve volatilitenin düşük olmasına yol açtı.

Ekonomik Belirsizlik ve Enflasyon Endişeleri

Ekonomik veriler, Fed yetkililerinin enflasyonun kontrol altına alındığını ilan etmekte isteksiz olduğunu gösteriyor. Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, yavaşlamanın "uzun süreli" olup olmadığını söylemek için henüz çok erken olduğunu belirtirken, Başkan Yardımcısı Michael Barr, kısıtlayıcı politikanın daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.

Japonya ve ABD Piyasaları

MSCI'nin Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi %0,6 düşerken, Japonya'nın Nikkei endeksi %0,2 artışla yükseldi. Nasdaq vadeli işlemleri %0,1 düşerken, S&P 500 vadeli işlemleri yatay seyretti.

Piyasa Analistlerinin Görüşleri

Capital.com'un kıdemli piyasa analisti Kyle Rodda, piyasa hissiyatının güçlü kalmaya devam ettiğini ve ABD'nin faiz indirimlerine olan güvenin artmasıyla desteklendiğini belirtti. Altın ve bakır gibi metallerdeki rekor yüksek seviyelerin küresel ekonomik aktivitenin iyileştiğine dair sinyal olduğunu ve bunun enflasyonu yapışkan tutan bir faktör olabileceğini ifade etti.

Editör: Halit Alptekin