Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Türkiye ekonomisinin mevcut durumu ve geleceği hakkında yaptığı açıklamalarla gündeme oturdu. Prof. Dr. Demirtaş, alım gücünün düşüşüne dikkat çekerek, dar gelirli vatandaşların ekonomik koşullar altında zorlandığını belirtti.

"Dar Gelirli Can Çekişiyor"

Prof. Dr. Demirtaş, Türkiye'deki ekonomik durumu değerlendirirken, alım gücünün feci şekilde düştüğünü ve dar gelirli vatandaşların ciddi sıkıntılar yaşadığını vurguladı. "Maalesef size iyi haber veremiyorum: Sene sonuna kadar çok daha kötüsü gerçekleşecek" ifadesiyle, önümüzdeki aylarda ekonomik durumun daha da kötüleşeceğine dair öngörüsünü paylaştı.

2024 Sonu İçin Korkutan Öngörüler

Ekonomist, özellikle sabit gelirli vatandaşların alım gücünün daha da düşeceğini ve pahalılığın inanılmaz boyutlara ulaşacağını belirtti. "Pahalılığa inanamayacaksınız" diyerek, enflasyon ve fiyat artışlarının etkilerinin daha da hissedileceğini ifade etti.

"Ülkemizi 10 Yıl Önce Uyardım"

Prof. Dr. Demirtaş, Twitter'daki (X) mesajını şu sözlerle sonlandırdı: "Ben ülkemi 10 yıl önce uyardım. Defalarca uyardım. Hepsi gerçek oldu." Bu ifadeler, ekonomik önlemler alınmadığı takdirde gelecekte daha büyük sorunlarla karşılaşılabileceği yönündeki uyarılarının altını çiziyor.

Editör: Halit Alptekin