Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye'nin İsrail'e yönelik ithalat ve ihracatı durdurma kararını önemli bulduklarını ve desteklediklerini açıkladı.

DEİK’in 37. Olağan Seçimli Genel Kurulu ve Üçüncü Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde konuşan Olpak, kararın ticari yansımalarının farkında olduklarını belirtti.

Ticari Yaptırımlara Destek

Nail Olpak, Türkiye Cumhuriyeti devletinin İsrail'e karşı aldığı ticari yaptırımların, yeterli ve sürekli yardım sağlanana kadar devam edeceğini ve bu kararın son derece önemli olduğunu vurguladı. "Sayın Cumhurbaşkanı'mıza, süreci iş dünyasıyla istişareyle götürecekleri açıklamaları için teşekkür ediyorum. Acıların azalması ve gelir dağılımının dengeli olması için güç ve gönül birliği içinde olmalıyız," dedi.

DEİK'in Rolü ve Misyonu

Olpak, DEİK’in Türkiye'nin dış dünyaya açılan penceresi olduğunu ifade ederek, 152 iş konseyinin dünya genelinde aktif çalıştığını belirtti. "Amacımız, Ticari Diplomasi çalışmalarımıza, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın ifade ettiği parola ışığında devam etmek," diye konuştu. Ayrıca, DEİK’in küresel iş ortakları ile geniş bir networke sahip olduğunu vurguladı.

İnsanlık Trajedisine Dikkat Çekti

Olpak, İsrail'in Gazze'de uyguladığı insanlık trajedisinin son bulmasını ve kalıcı barışın sağlanmasını diledi. "İşimiz, gücümüzü dünyaya taşımak" parolasıyla, ticaretin kurallarının yeniden yazıldığı bir dönemde olduklarını belirtti.

Yeni Dönem Hedefleri

Olpak, DEİK’in yeni dönemde Amerika kıtasını Kuzey ve Latin olarak ikiye böleceklerini, Avrupa’da modernizasyonu artıracaklarını, Orta Doğu’da yeni fırsatlar değerlendireceklerini ve Afrika’ya daha fazla emek vereceklerini belirtti. Ayrıca, Asya Pasifik'te dengesiz ticareti lehlerine çevirmek için çalışacaklarını söyledi.

Editör: Merve Öney