Amerika Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın faiz indirimi sinyalleri, altın piyasasını hareketlendirdi. Yılın ilk yarısında bir faiz indirimi beklentisi, ons altın fiyatlarını yeni rekora taşıdı. Asya işlemlerinde 2161,57 dolarla tarihi bir zirve gören altın, güncel olarak yüzde 0,50 artışla 2157,45 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Son Dönemde Altın Fiyatlarında Gözlemlenen Hareketlilik

Altının değeri, geçtiğimiz hafta boyunca yüzde 6,27 artış gösterdi. Son bir ayda bu artış oranı yüzde 6,54'e ulaştı ve yıl başından bu yana gösterdiği performans yüzde 4,58 olarak kaydedildi.

Uzman Görüşleri ve Beklentiler

Macquarie'nin emtia strateji ekibi başkanı Marcus Garvey, ABD ekonomisindeki marjinal zayıflamanın altın fiyatlarındaki yükselişi tetiklediğine dikkat çekti. Garvey'e göre, altın fiyatlarındaki artış, özellikle Cuma günü gözlenen büyük vadeli işlem alımlarıyla bağlantılı.

Ayrıca, gelecek hafta açıklanacak işgücü piyasası ve enflasyon verilerinde herhangi bir zayıflık görülmesi durumunda, teknik analizlere göre 2.300 doların kısa vadeli bir hedef haline gelebileceğini belirtti. Ancak bu durumun, fiyatların düzeltme ve konsolidasyon sürecinden geçmeden önce kısa süreli olabileceğini vurguladı.

BNP Paribas Sharekhan'ın emtia ve döviz işleri başkanı Jigar Pandit, özellikle Çin, Türkiye, Rusya ve Polonya'dan gelen talebin güçlü olduğuna işaret etti. Pandit, "Jeopolitik belirsizlikler nedeniyle merkez bankalarının altın alımlarını sürdüreceğini düşünüyoruz. Çin'deki ekonomik yavaşlama, küresel büyümenin sınırlı kalmasına neden olacak. Dolayısıyla, finansal belirsizliklerin olduğu dönemlerde altın, bankalar için güvenli bir liman olmaya devam edecek" şeklinde konuştu.

Editör: Halit Alptekin