Borsa İstanbul, yapılan detaylı incelemeler sonucunda yedi hisse senedine yönelik önleyici tedbirlerin uygulanmasına karar verdi. Bu karar, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bir açıklama ile duyuruldu. Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde, Margün Enerji (#MAGEN.E), Papilon Savunma (#PAPIL.E) ve Saray Matbaacılık (#SAMAT.E) hisseleri, 7 Mart 2024'ten 5 Nisan 2024'e kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Kaplamin Hisselerinde Brüt Takas Uygulaması

Kaplamin (#KAPLM.E) hisselerinde, yine aynı tarihler arasında brüt takas uygulaması gerçekleştirilecek. Bu tedbir, hisse senetlerindeki işlem yapısını etkileyecek önemli bir adım olarak öne çıkıyor.

Diğer Hisselerde Uygulanacak Tedbirler

Euro Kapital Yatırım Ortaklığı (#EUKYO.E) hisseleri, belirtilen tarihler arasında tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecek. Fonet Bilgi Teknolojileri (#FONET.E) ve Sönmez Filament (#SONME.E) hisseleri için ise emir paketi tedbiri uygulanacak. Bu tedbir kapsamında, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişlerinin kısıtlanması, emir iptali, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmelerinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması gibi uygulamalar yer alıyor.

Editör: Halit Alptekin