Borsa İstanbul, özellikle teknoloji sektörüyle yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. BIST 100 endeksi, rekor tazeleme sürecini sürdürürken, teknoloji endeksi de yılın ilk iki ayında tarihi zirveleri test etti. Bu dönemde teknoloji fonlarında gözle görülür yükselişler kaydedildi.

Dünya genelindeki merkez bankalarının faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair süren belirsizliklere rağmen, borsalar tarihi zirveleri test ediyor. New York Borsası'ndaki endekslerde, özellikle teknoloji hisselerinin performansı dikkat çekiyor. Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia'nın geçen hafta açıkladığı beklentilerin üzerindeki çeyrek kârı, dünya genelinde piyasalarda risk iştahını artırdı.

Borsa İstanbul'da Rekorlar ve TL Varlıklarına İlginin Artışı

Borsa İstanbul, BIST 100 endeksiyle yıl sonundan bu yana %22 civarında getiri sağlayarak dünyanın önemli endekslerini geride bıraktı. Yıl başından bu yana %70'e yakın değer kazanan teknoloji endeksi ise 17.031,65 puanla tarihi zirveye ulaştı. Analistler, küresel piyasalarda Türk Lirası varlıklarına olan ilginin arttığını ve bunun varlıkların performansını olumlu yönde etkilediğini belirtti.

Yabancı Yatırımcılar Türk Varlıklarına Olan İlgiyi Artırıyor

Yabancı yatırım kuruluşlarının Türk varlıklarına yönelik olumlu raporları devam ediyor. Geçen yılki seçimlerin ardından ekonomi yönetiminin attığı adımlar, Türk Lirası varlıklara olan risk iştahını besliyor. Türkiye'nin yurt dışı borçlanma ihalelerine artan ilgi, borçlanma faizlerinin düşmesine ve vadelerin uzamasına katkı sağlayarak ekonomi programına olan güveni artırıyor.

Teknoloji Fonlarındaki Yükseliş Trendi

Teknoloji hisselerinin ağırlıklı olduğu fonların yıl başına göre performansı, özellikle dikkat çekiyor. Ak Portföy Teknoloji Şirketleri Hisse Senedi (TL) Fonu yıl başından bu yana %84,2 yükseliş kaydetti. İş Portföy BIST Teknoloji Ağırlık Sınırlamalı Endeksi Hisse Senedi (TL) Fonu ise yatırımcısına %80,7 getiri sağladı. Bu fonları sırasıyla Yapı Kredi Portföy ve Deniz Portföy takip etti.

Editör: Halit Alptekin