Norveç'in 1,7 trilyon dolarlık egemen varlık fonu, Tesla CEO'su Elon Musk'ın 56 milyar dolarlık maaş paketine karşı oy kullanacağını duyurdu. Bu maaş paketi, Delaware yargıcı tarafından bu yılın başlarında geçersiz kılınmıştı.

Fonun Tesla'daki Etkisi

LSEG verilerine göre, Norveç Varlık Fonu Tesla'nın sekizinci büyük hissedarı konumunda. Musk'ın 2018'de onaylanan maaşı, bu yıl başında bir yargıç tarafından hissedarlara haksızlık olduğu gerekçesiyle iptal edildi. Yargıç bu tutarı "anlaşılmaz bir meblağ" olarak nitelendirdi.

Ödülün Büyüklüğü ve Yapısı Endişe Veriyor

Fon, Musk'ın liderliğindeki önemli değer artışını takdir etmekle birlikte, ödülün büyüklüğü, performans kriterleri, seyrelme ve anahtar kişi riski gibi konularda endişelerini sürdürüyor. Norges Bank Investment Management (NBIM), bu endişeleri dile getirdi ve Tesla ile yapıcı bir diyalog arayışında olduklarını belirtti.

Sendika ve İşçi Hakları

Norveç Varlık Fonu, Tesla'nın özgür toplanma ve toplu pazarlık politikası benimsemesi çağrısında bulunan bir hissedar önerisini destekleyeceğini de açıkladı. Bu oylama, Tesla'nın İsveç'te teknisyenlerinin greve gitmesiyle birlikte, işçi hakları konusunda yaşanan gerilimlerin ortasında gerçekleşiyor.

Şirket Merkezi Taşınıyor

Fon, Tesla'nın şirket merkezinin Delaware'den Texas'a taşınması yönündeki öneriyi destekledi. Ayrıca, Elon Musk'ın kardeşi Kimbal Musk'ın Tesla yönetim kuruluna yeniden seçilmesine de oy verecek. Tesla hissedarları, Musk'ın maaşı ve yönetim kurulu üyelerinin yeniden seçimi konusunda 13 Haziran'da oy kullanacak.

Editör: Halit Alptekin