Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, İstanbul'da düzenlenen "Akıllı ve Dirençli Kentler Zirvesi"nde, bakanlık olarak Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı'nı hazırladıklarını ve belediyelerden destek beklediklerini açıkladı.

Deprem Bölgesinde 76 Bin Konut Teslim Edildi

6 Şubat depremlerinden etkilenen illerde gece gündüz çalıştıklarını belirten Tuzcuoğlu, "Şu ana kadar 76 bin konutumuzu teslim ettik. İnşallah yıl sonuna kadar 200 bin konutu teslim edeceğiz. 451 bin civarında bağımsız bölümün yapımı şu anda devam ediyor" dedi. Tuzcuoğlu, şehirleri dirençli bir şekilde inşa etmenin önemine dikkat çekti.

Akıllı Şehirler İçin Belediyelerden Destek Bekleniyor

Şehirlerin "insanların aynası" olduğunu vurgulayan Tuzcuoğlu, medeniyetin şehirleri kurduğunu ve hem bugünün hem de geleceğin şehirlerini inşa etmenin gerekliliğini belirtti. Akıllı şehir uygulamalarının insanların konforunu arttırdığını ifade eden Tuzcuoğlu, "Bakanlık olarak Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı'nı hazırladık. Belediyelerimizin samimi olarak desteklerini istiyoruz" diye konuştu.

Kentsel Dönüşümle Dirençli Şehirler

Bahçeşehir Üniversitesi Yerel Yönetimler Akademisi'nin düzenlediği söyleşi programına da katılan Tuzcuoğlu, kentsel dönüşümün önemine değindi. "Şehirlerimizi dirençli hale getirmek zorundayız. Çarpık yapılaşmayı ve riskli binaları düşünerek mücadele ediyoruz. Ülkemiz kentsel dönüşüm konusunda karar kılmıştır. Kentsel dönüşüm olmadan bunları düzenlemek imkansızdır" dedi.

Editör: Halit Alptekin