Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde TİM 31. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada ihracatçılar için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40'tan yüzde 30'a indirdiklerini açıkladı. Bu uygulama pazartesiden itibaren yürürlüğe girecek.

İhracatta Tarihi Rekorlar

Erdoğan, ihracat rakamlarına dikkat çekerek, 2023 yılında toplam 355 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ve bu rakamın Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti. Mayıs ayı itibarıyla yıllıklandırılmış ihracatın 260.1 milyar dolarla rekor kırdığını vurguladı.

İhracatçılara Destek Sürecek

Hazine Bakanlığı ve Merkez Bankası'nın ihracatçıların finansman ihtiyaçlarını iyileştirmek için çalıştığını belirten Erdoğan, Türk Eximbank'ın 70 milyar liralık özkaynak yapısıyla ihracatçılara daha fazla destek vereceğini söyledi. Reeskont kredilerinin günlük limitinin 3 milyar liraya çıkarıldığını da ekledi.

Ekonomide İyileşme Sürüyor

Dış ticaret açığının yüzde 47.8 düşüş gösterdiğini ve cari işlemler açığındaki iyileşmenin devam ettiğini söyleyen Erdoğan, 2024 sonunda mal ihracatının 267 milyar dolara, hizmet ihracatının ise 110 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini belirtti.

Editör: Merve Öney