ABD'nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesisinden havalanan Virgin Galactic'e ait "VSS Unity" yörünge altı aracını taşıyan uçak, Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever'in de içinde bulunduğu "Galactic 07" ekibiyle ABD yerel saatiyle 08.30'da (TSİ 17.30) yolculuğuna başladı.

"Galactic 07" Ekibi Uzayda

Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever, "Galactic 07" ekibinin bir parçası olarak yörünge altı araştırma uçuşu için ABD'den iki, İtalya'dan bir özel astronotla birlikte uzaya çıktı. Aileleriyle vedalaşan ekip, alkışlar eşliğinde "VSS Unity" aracına doğru hareket etti. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil de Atasever'i uğurlayanlar arasındaydı.

Yedi Deney Gerçekleştirilecek

Yaklaşık 1 saat 10 dakika sürmesi planlanan uçuşta, "VSS Unity" yörünge altı aracının taşıyıcı uçak aracılığıyla yaklaşık 45 bin fitlik yüksekliğe erişmesi ve ardından hibrit yakıtlı roket motorunu ateşleyerek yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaşması bekleniyor. Mikro yer çekimi ortamında yaklaşık 3 dakikalık serbest düşme fazında, Atasever'in 7 bilimsel deneyi gerçekleştirmesi planlanıyor.

"VSS Unity" Emekliye Ayrılıyor

Virgin Galactic'in bu yılki ikinci ve şimdiye kadarki 12'nci uçuşunu gerçekleştiren "VSS Unity" aracı, bu uçuşun ardından emekliye ayrılacak. Virgin Galactic firması, farklı sistemler geliştirmeye yönelerek yeni projelere odaklanacak.

Editör: Merve Öney