Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Orta Vadeli Program'ın ilk yılının bütçe ve dış denge bakımından başarılı olarak tamamlandığını belirtti. Yılmaz, bu 'geçiş süreci'nde oluşturulan 'sağlam zemin' sayesinde dezenflasyon sürecine girildiğini ifade etti.

İhracatçılara Övgü

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 31. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde ödül alan firmaları tebrik eden Yılmaz, yurt dışı talebin zayıf seyrettiği bir dönemde ihracatçıların yüksek performansı sayesinde 2024 yılında cari açığın yüzde 2,5'un altına inmesini beklediklerini söyledi. Yılmaz, "Katma değeri yüksek üretim ve ihracat odaklı politikalarımızı hayata geçirmeye devam edeceğiz," dedi.

Başarılı İlk Yıl ve Dezenflasyon Süreci

Programın ilk yılının bütçe ve dış denge bakımından başarılı geçtiğini vurgulayan Yılmaz, para ve maliye politikaları ile yapısal reformların etkin bir şekilde uygulandığını belirtti. Yılmaz, "Üretim ve ihracat odaklı dengeli büyüme ile dezenflasyon sürecine destek olmayı sürdüreceğiz," dedi.

Editör: Merve Öney