Mart ayında Euro Bölgesi'nde yaşanan ekonomik gelişmeler kapsamında, Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yıllık bazda yüzde 2,4 artış gösterdiği bildirildi. Bu artış, bölgenin genel enflasyon eğilimleri ve ekonomik istikrar açısından önemli bir gösterge olarak değerlendirilmekte. Norveç Varlık Fonu da, yılın ilk çeyreğinde elde ettiği yatırım getirileriyle dikkat çekti.

Teknik analizde "Al Sinyali" veren hisseler Teknik analizde "Al Sinyali" veren hisseler

Norveç Varlık Fonu'ndan Rekor Kar Açıklaması

Fon tarafından yapılan açıklamaya göre, yılın ilk üç ayında elde edilen genel yatırım getirisi yüzde 6,3 oldu. Bu oran, 1,2 trilyon Norveç kronu (yaklaşık 109 milyar dolar) kar anlamına geliyor.

Fon, özellikle borsa portföyündeki yaklaşık yüzde 9,1'lik değer artışıyla ön plana çıktı. 31 Mart itibarıyla fonun piyasa değeri ise 17,719 trilyon Norveç kronu (yaklaşık 1 trilyon 610 milyar dolar) olarak kaydedildi.

Fonun Yatırım Performansı

Fonun portföy dağılımı, yüzde 72,1 ile hisse senetlerinde yoğunlaşmış durumda. Sabit getirili menkul kıymetler yüzde 26, gayrimenkul yatırımları yüzde 1,8 ve halka arz olmayan yenilenebilir enerji altyapı yatırımları ise yüzde 0,1 oranında gerçekleşti.

İlk çeyrekte hisse senedi yatırımlarından özellikle teknoloji sektörü sayesinde güçlü getiriler elde edildiği ifade edildi. Fonun Yatırım Yönetimi Başkan Yardımcısı Trond Grande, teknoloji hisselerindeki başarılı performansın altını çizdi.

Editör: Merve Öney