İktisatçı Dr. Mahfi Eğilmez, 2024 yılı için IMF raporu üzerinden Türkiye ve dünya ekonomisine dair beklentilerine ilişkin yayımladığı makalesinde, Türkiye'nin IMF öngörüsünden farklı olarak bu yıl yüzde 4 civarında büyüyeceğini yazdı.

Mart ayında, Euro Bölgesi'nin Tüketici Fiyat Endeksi yıllık bazda yüzde 2,4 olarak belirlenirken, bölgenin ekonomik istikrarına dair önemli bir gösterge sunarak, fiyat seviyelerinin kontrol altında tutulduğunu işaret etti.

Dr. Mahfi Eğilmez'den Türkiye Ekonomisi Analizi

Hazine eski Müsteşarı ve iktisat uzmanı Dr. Mahfi Eğilmez, adını taşıyan blog üzerinden Türkiye'nin 2024 yılı ekonomik beklentilerini değerlendirdi.

İktisatçı, Uluslararası Para Fonu'nun öngörülerinin üzerinde bir büyüme ve yüksek enflasyon beklediğini açıkladı.

Eğilmez'in yazısından Türkiye'ye ilişkin öngörüleri şu şekilde:

Fed faiz İndirimleri beklenirken piyasalar yükseldi! Fed faiz İndirimleri beklenirken piyasalar yükseldi!

* IMF’nin tahminleri doğru çıkarsa Türkiye, geçen üç yılda ulaştığı yüzde 7,1 oranındaki büyüme hızı ivmesini 2024 yılında kaybedecek, enflasyon ise yüksek kalmaya devam edecek. 

* Her ne kadar büyümenin yüzde 3,1’e gerilemesiyle enflasyonun yüzde 45’e ve cari açığın yüzde 2,8’e gerilemesi tutarlı görünse de benim tahminlerim daha farklı. Ben bu yıl Türkiye’nin yüzde 4 dolayında büyümesini bekliyorum. Bu beklentimin altında faizlerin düşük devam edeceği tahminim var. 

2024 Enflasyon Beklentisi

* Eğer gerçekten de faizler enflasyonun altında kalmaya devam ederse tüketimin azalması, talebin düşmesi ve dolayısıyla enflasyonun denetim altına alınması mümkün olmaz diye düşünüyorum. 

* Yıl sonu enflasyonu IMF’nin tahminine yakın bir yerde çıkabilir (benim tahminim yüzde 50’nin üzeridir) ama bu enflasyonun düşüş eğilimine girmesinden değil büyük ölçüde baz etkisinden kaynaklanacak bir düşüş olacaktır. 

* Dolayısıyla baz etkisi bittiğinde yükseliş geri gelir. Büyüme benim tahmin ettiğim gibi yüzde 4 dolayında olursa cari açık da yüzde 3,5 dolayında gerçekleşebilir.

Editör: Merve Öney