Microsoft, Alphabet, Amazon.com ve Apple ile rekabet ederken, programcıları Windows yazılımlarına yapay zeka teknolojisini entegre etmeye teşvik eden yeni araçları tanıttı. Şirket, bu araçların detaylarını Salı günü Seattle'daki bir geliştirici konferansında açıkladı.

Yapay Zeka ile Üretkenlik Artışı

Microsoft CEO'su Satya Nadella, geliştiricilerin Microsoft tarafından sunulan yapay zeka teknolojisine erişimini kolaylaştıran yeni uygulama programlama arayüzlerini (API'ler) duyurdu. Nadella, "Geçtiğimiz yıla dönüp baktığımda dikkatimi çeken şey, sizlerin geliştiriciler olarak tüm bu yetenekleri alıp, çevremizdeki dünyayı değiştirmek için uyguluyor olmanızdır" dedi.

Github Copilot ile Üretkenlikte Yeni Dönem

Şirket, bilgisayar programcılarının daha üretken olmasına yardımcı olan jeneratif yapay zeka aracı Github Copilot'un şu anda 1.8 milyon geliştirici tarafından kullanıldığını belirtti. Microsoft, iş verimliliği uygulamaları için Copilot yazılımına yeni özellikler ekledi. Bu özellikler arasında e-posta ve Teams video ve metin sohbet ürünleri yer alıyor.

Hisse Senetlerinde Yükseliş

Microsoft'un hisseleri, Salı günü %1.2 artışla 430.67 dolara yükseldi ve 2024 yılında şimdiye kadar %14 artış gösterdi. Şirket, yeni geliştirici araçlarının detaylarını geçen hafta açıkladı.

AMD ve Nvidia Rekabeti

Microsoft, bulut bilişim müşterilerine Nvidia ile rekabet edecek bir AMD yapay zeka yongaları platformu sunacağını duyurdu. Bu platform, Nvidia'nın Infiniband adlı ağ teknolojisini kullanarak işlemcileri birbirine bağlıyor.

Yeni Copilot+ Kişisel Bilgisayarlar

Microsoft, Pazartesi günü AI özelliklerine sahip Copilot+ kişisel bilgisayar serisini tanıttı. Bu yeni bilgisayarlar, Qualcomm tarafından üretilen ARM tabanlı işlemciler içeriyor ve kullanıcıların geçmiş eylemlerini aramalarını sağlayan yazılımlar sunuyor.

Editör: Halit Alptekin