Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nin mart ayına ilişkin mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretim verilerini yayımladı.

Euro Bölgesi'nde İnşaat Üretimi Arttı

Verilere göre, Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi, hem önceki aya hem de geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,1 arttı. Bu artış, ekonomik toparlanmanın bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

AB Genelinde İnşaat Üretimi Geriledi

AB'de ise inşaat üretimi, martta önceki aya kıyasla yüzde 0,1, 2023'ün aynı dönemine göre de yüzde 0,7 geriledi. Bu düşüş, AB genelinde inşaat sektörünün zorluklar yaşadığını gösteriyor.

Ülkeler Arası Farklılıklar

AB ülkeleri arasında martta inşaat üretiminde önceki aya oranla en fazla artış yüzde 9,1 ile Romanya'da, yüzde 1,1 ile Fransa'da, yüzde 1 ile de Almanya ve Belçika'da belirlendi. En fazla düşüş ise yüzde 7,8 ile Çekya'da, yüzde 7,6 ile Slovakya'da ve yüzde 7,4 ile Slovenya'da ölçüldü.

Yıllık Bazda İnşaat Üretimi Değişimleri

İnşaat üretimi yıllık bazda ise Belçika'da yüzde 7,3, İtalya'da yüzde 3,8 ve Bulgaristan'da yüzde 3,7 artarken, Polonya'da yüzde 9,6, Slovenya'da yüzde 8,6 ve Çekya'da yüzde 8,3 geriledi. Bu veriler, AB ülkelerinin inşaat sektöründeki farklı performanslarını ortaya koyuyor.

Editör: Merve Öney